ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات آثار باقی مانده استاد فدایی هروی را چاپ می‌کند

ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات خبر از چاپ آثار باقی مانده‌ی استاد برات‌علی فدایی هروی، شاعر نام‌دار کشور داده است.

استاد برات‌علی فدایی هروی، مشهور به “شیخ‌الشعرا” از شاعران و نویسندگان مشهور کشور چند روز قبل در اثر مریضی که عاید حال شان بود در سن 92 سالگی درگذشت.

به گفته فرهنگیان هرات “استاد برات‌علی فدایی هروی، مسن‌ترین و قابل احترام‌‌ترین شاعر مخصوصا در حوزه‌ی غرب کشور بود. استاد فدایی هروی در ادبیات معاصر افغانستان به‌ویژه ادبیات مهاجرت نقش زیادی داشت و پس از اشغال افغانستان توسط ارتش سرخ شوروی در ایران نخستین حلقات ادبی مهاجرین افغان در ایران را شکل داد.”

به گزارش خبرگزاری وطن24، اداره اطلاعات و فرهنگ هرات در خبرنامه‌ی اعلام کرده که مولوی نعیم الحق حقانی، سرپرست ریاست اطلاعات فرهنگ هرات روز گذشته از منزل استاد فدایی هروی دیدن کرده است.

در خبرنامه گفته شده رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات از مرحوم استاد هروی به عنوان شاعر، نویسنده و فرهنگی هراتی یاد نموده ووفات آنرا یک ضایعه‌ای بزرگ در جامعه فرهنگی بیان نموده وبه آمریت فرهنگ وهنر وظیفه داد تا زمینه محفل یاد بود و چاپ باقی مانده آثار استاد را فراهم سازد.

آقای حقانی افزوده استاد هروی وظیفه ایمانی و وجدانی خود را در قبال میهن و جامعه فرهنگی هرات انجام داده حالا وقت آن رسیده تا جهت خشنودی روح استاد راه ایشان را ادامه دهند.

استاد هروی، همچنین در سرایش شعر بر علیه کمونیست هم شهرت خاصی در میان بزرگان افغانستان دارد.

مهم‌ترین آثار به جامانده از استاد هروی عبارت‌اند از حریم راز، منتخبی از آثار فریاد خون‌، گنج اسرار و راز سخن‌، چامه‌ها و چکامه‌ها، راه روشن و گنج در ویرانه، است.

 

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.