روز پاسداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در هرات بزرگداشت شد

روز پاسداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر و حماسه‌ سرای مشهور حوزه تمدنی فارسی در هرات گرامی‌داشت شد.
این برنامه روز گذشته، 25 ثور از سوی انجمن ادبی هرات و بخش فرهنگی ایران در این ولایت برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری وطن24، داوود منیر، مسئول انجمن ادبی هرات می‌گوید: فردوسی شخصیتی بوده که نه تنها در حوزه‌ تمدنی فارسی بلکه به همه جهانیان شناخته شده است و یک شخصیت جهانی می‌باشد.
آقای منیر گفت این شخصیت ادبی سرمایه کُل جهان بوده که خواستگاه‌اش سرزمین افغانستان است.
وی تاکید کرد رشد و ماندگاری زبان فارسی به دلیل تلاش‌های فردوسی است و این شخصیت بزرگ بدون درنظر گرفتن مرزبندی‌ها برای رشد این زبان کهن کار کرده است.
رئیس انجمن ادبی هرات ادامه داد این انجمن همیشه تلاش کرده از استعدادهای که راه فردوسی را ادامه می‌دهند حمایت کرده و در این زمینه تحقیقات گسترده کند.
ولی‌ شاه بهره، فعال فرهنگی و از شخصیت‌های نام‌دار ادبی هرات هم گفت که فردوسی صاحب اثر بزرگ و روح دهنده زبان فارسی بوده است؛ زبانی که امروز میلیون‌ها انسان در گوشه‌ کنار جهان با آن صحبت می‌کنند.
وی تاکید کرد که کار مشترک در حوزه رشد زبان فارسی باید در اولویت قرار داده شود.
مجید خالق نیا، مسئول بخش فرهنگی ایران درهرات نیز گفت: هدف از برگزاری این نشست نقش فردوسی و تاثیر گذاری آن در زبان فارسی و معرفی بیشتر این شخصیت ادبی به جهانیان و جوانان می‌باشد.
او افزود: هرات یکی از قدیمی ترین مرکز فرهنگی و جغرافیای زبان فارسی بوده و راه اندازی این چنین برنامه‌ها برای قشر جوان و معرفی شخصیت‌های مانند فردوسی به مردم ضروری است.
همه ساله در کشورهای مختلف 25 ثور به عنوان روز پاسداشت زبان فارسی و حکیم بوالقاسم فردوسی، بزرگداشت و تجلیل می‌شود.

 

منبع خبرگزاری وطن24
توسط حسن شریفی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.