رهایی زندانیان طالب یک «معامله شرم‌آور» است

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان صدور فرمان آزادی زندانیان طالب از سوی رئیس جمهور غنی را یک معامله‌ای شرم‌آور بیان کرد.

رحمت الله نبیل با انتقاد از صدور فرمان آزادی زندانیان طالب از سوی رئیس جمهور غنی در صفحه توییترش آن را یک معامله شرم‌اور خوانده است.

رییس پیشین امنیت ملی با نشر عکسی از تابوت قربانیان نیروهای امنیتی نوشته‌است که آزادی زندانیان طالبان، بی‌حرمتی به قربانیان این نیروها است.

او نوشته است: “فرا تر از یک معامله شرم‌آور به عنوان یک فرمانده 5000 زندانی را آزاد می‌کند تا روی 50 هزار تابوت نیروی امنیتی که جان‌شان را در دفاع از جمهوریت قربانی کرده، قدم گذاشته چه هتک در برابر فداکاری آن‌ها است.”

گفتنی ‌است که  اخیرا رئیس جمهور غنی طی فرمانی، حکم رهایی 5 هزار زندانی طالبان را به منظور حسن نیت در آغاز گفتگوهای صلح با طالبان، از زندان‌های کشور صادر کرده است.

در فرمان رییس دفتر شورای امنیت ملی مسوولیت تطبیق این فرمان را به عهده دارد.

شایان ذکر است که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان از این اقدام رئیس جمهور غنی استقبال کرده و از طالبان خواسته که خشونت‌ها را کاهش دهند.

طالبان خواهان آزادی زندانی های شان پیش از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی اند. از این موضوع در توافق صلح میان آمریکا و طالبان نیز یاد شده‌است.

اشرف‌غنی پیش از این با هرگونه آزادی زندانیان گروه طالبان پیش از آغاز مذاکرات مخالفت کرده‌ و گفته‌ بود که حکومت افغانستان تعهدی نسبت به آزادی این زندانیان ندارد.

او صلاحیت آمریکا در معامله با طالبان بر آزادی زندانیان آن گروه از زندان‌های دولت افغانستان را نیز صریحا زیر سؤال برده‌ بود.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.