رانندگی بدون جواز؛ عامل عمده حوادث ترافیکی در هرات

با اینکه روزانه صدها تن برای اخذ جواز رانندگی به مدیریت ترافیک هرات مراجعه می‌کنند اما، رانندگی بدون جواز هنوز هم یک مشکل جدی در سطح شهر می‌باشد.
به گزارش خبرگزاری وطن24، مدیریت ترافیک هرات هم تائید می‌کند که رانندگی بدون جواز شماری از مردم در این ولایت باعث بی‌نظمی گسترده شده است.
خان آقا اچکزی، آمر تعلیمات مدیریت ترافیک هرات گفت: « در یک هفته گذشته گزارش 17 حادثه ترافیکی از مدیریت حادثات رسیده که فقط یکی از این رانندگان جواز رانندگی داشته و این نشان می‌دهد که عامل اصلی حوادث ترافیکی و بی‌نظمی شهری رانندگی بدون جواز می‌باشد».
به گفته او، هنگام که رانندگان به علایم و قوانین ترافیکی آشنایی نداشته باشند، قطعا بی‌نظمی شهری و حوادث ترافیکی افزایش می‌بابد.
شماری از باشندگان هرات هم می‌گویند که بخاطر نداشتن جواز در هنگام رانندگی، بارها با مشکلات جدی مواجه شده اند.
به گفته آنان، در برخی موارد جریمه‌های نقدی پرداختند و گاهی هم سر از زندان در آوردند.
فرزاد، یکی از باشندگان هرات گفت: « حدود سه ماه قبل با یک موتور سکلیت تصادف و چونکه لايسنس( جواز رانندگی) نداشتم، یک ماه زندانی شدم».
او افزود که بعد از آن رویداد حالا به مدیریت ترافیک رفته تا جواز رانندگی بگیرد که در آینده با مشکل مواجه نشود.
جلیل الرحمان، یکی دیگر از باشندگان هرات هم گفت که چندی قبل با موتر حادثه کرده و چندین روز در نظارت خانه پولیس ترافیک هرات تحت نظارت قرار داشته است.
وی بیان داشت که حالا به صنف‌های آموزش رانندگی مدیریت ترافیک هرات اشتراک می‌کند تا علایم و قواعد ترافیکی را در هنگام رانندگی بصورت قانونی یاد بگیرد.
بر اساس ماده 66 قانون ترافیک جاده، افرادی که بدون جواز رانندگی در سطح سرک‌های عامه رانندگی نمایند، باید به مدت یک الی شش ماه حبس شوند.
مدیریت ترافیک هرات در این مورد می‌گوید که همواره تلاش شده تا این قانون عملی شود.
آمر تعلیمات مدیریت ترافیک هرات می‌گوید که تشکیل پولیس ترافیک برای کنترول رانندگان در شاهراه‌های این ولایت هم به مرکز کشور فرستاده شده است.
به باور وی، با عملی شدن این برنامه آمار حوادث ترافیکی در ولایت هرات کاهش خواهد یافت.
او افزود که تدریس قوانین ترافیکی برای اخذ جواز رانندگی در مدیریت ترافیک هرات همه روزه جریان دارد و روزانه تا هشت‌صد تن در آن اشتراک می‌کنند.
آقای اچکزی بیان داشت که در سال گذشته هم حدود 7 هزار تن در این صنف‌های آموزش رانندگی قانونی را آموخته و جواز رانندگی دریافت کردند.
این در حالی‌است که حوادث ترافیکی در شاهراه‌های هرات و سطح شهر این ولایت همواره از مردم قربانی گرفته است.

منبع خبرگزاری وطن24
توسط عبدالله اخلاقی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.