رئیس جمهور چین: برای ترویج نظام چند قطبی در جهان آماده‌ایم

شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین که برای شرکت در نشست سران سازمان همکاری شانگهای به آسیای میانه سفر کرده، مخالفت پکن با هژمونی را اعلام کرد و خواستار چندجانبه گرایی واقعی در جهان شد.

رئیس‌جمهور چین بدون آنکه نامی کشوری ببرد گفت پکن با هژمونی، سیاست قدرت و رویارویی بلوک‌ها مخالف است و برای ترویج نظام چندقطبی در جهان آمادگی دارد.

به گزارش خبرگزاری وطن24، او پیش از سفر رسمی به قزاقستان به منظور شرکت در نشست سازمان همکاری شانگهای با انتشار یک یادداشت نوشته است: «چین آماده است تا در واکنش به تغییرات مهم تاریخی جهان، با قزاقستان دست در دست هم دهد.»

قزاقستان پیشتر اعلام کرده بود که نشست سران همکاری شانگهای سوم تا چهارم جولای (۱۳ و ۱۴ سرطان) در آستانه، پایتخت این کشور برگزار خواهد شد.

رئیس جمهور چین گفته «تغییرات و آشفتگی در چشم انداز جهانی تهدیدها و چالش‌های جدیدی را ایجاد می‌کند اما همچنین فرصت‌های جدیدی را به همراه می‌آورد و امکانات جدیدی را برای همکاری همه جانبه با منافع متقابل بین چین و قزاقستان ایجاد می‌کند. ما در چین معتقدیم که در هر چالشی، یک فرصت نهفته است».

در حال حاضر، ۹ کشور ایران، چین، روسیه، هند، پاکستان، قزاقستان، ازبکستان، قرقیزستان و تاجیکستان عضو سازمان همکاری شانگهای هستند.

سران شانگهای در نشست‌های گذشته نیز هژمونی و انحصار قدرت جهانی از سوی آمریکا را مانع پیشرفت یاد کرده و بر ضرورت جهان چندقطبی تاکید کردند.

منبع خبرگزاری وطن24
توسط عبدالله اخلاقی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.