رئیس اداره کار هرات: کودکان خیابانی نسبت به گذشته 80 درصد در هرات کاهش یافته است 

رئیس اداره کار و امور اجتماعی هرات می‌گوید از زمان روی کار آمدن امارت اسلامی در کشور تعداد کودکان خیابانی در این ولایت 80 درصد کاهش یافته است.

مولوی میرزا ابو محمد منصور، رئیس کار و امور اجتماعی هرات در گفتگو با خبرگزاری وطن24 گفت: طبق معلومات این اداره کودکان خیابانی که جمع آوری شده بعد از بررسی‌، 20 الی 30 فیصد شان از روی اجبار روی به کار آوردند.

وی بیان داشت 70 الی 80 درصد کودکان خیابانی که در بیرون مصروف کار هستند؛ یا این که خانواده‌های شان خبر ندارد و یا هم بعضی از آنها هم به صورت گروهی و حرفه‌ای وارد این کار شدند.

او افزود کودکان خیابانی که جمع آوری می‌شوند بعد از تحقیق و بررسی اگر واقعا مستحق باشند از طرف این اداره با آن‌ها همکاری می‌شود.

رئیس اداره کار و امور اجتماعی هرات اضافه کرد این اداره با سایر ادارات دولتی در هماهنگی کامل برای جمع آوری کودکان خیابانی کار می‌کند.

آقای منصور تأکید کرد این اداره برنامه‌های زیادی را روی دست دارد تا به مشکلات کودکان خیابانی رسیدگی شود.

از سویی هم، هادی افشار، یکی از کارشناسان اجتماعی در هرات می‌گوید: حکومت باید مشکلات و چالش‌های کودکان خیابانی را بررسی و به آنان رسیدگی کند تا در آینده این کودکان بار دوش جامعه و دولت نباشند.

به گفته او کودکان خیابانی همیشه کودک باقی نمی‌ماند و باید مسئولان حکومت مانند دیگر کودکان زمینه درس و آموزش‌های لازم را برای آنان فراهم کنند تا در آینده هم صاحب شغل و هم افراد مورد اعتماد واقع شوند.

در همین حال باشندگان هرات هم خواست شان از حکومت این است تا کودکان خیابانی جمع آوری و زمینه درس و تعلیم برای شان فراهم شود.

نصیر، یکی از شهروندان هرات می‌گوید کودکان خیابانی که از خانه بیرون می‌شود کسی نیست که آنان را کنترول کند و امکان دارد که از این کودکان در کارهایی که خلاف قانون و شریعت است استفاده شود.

این باشنده هرات علاوه کرد به هر اندازه‌ای که در زمینه درس و تعلیم کودکان خیابانی توجه شود تعداد شان کم خواهد شد و چالش‌های اجتماعی هم از طرف این کودکان کاهش خواهد یافت.

این در حالی است که ریاست کار و امور اجتماعی هرات در گذشته برای کودکانی که بی‌سرپرست و نیازمند بودند، برنامه‌های آموزشی فن و حرفه را راه اندازی کرده بود.

بنابر گفته‌ها در بخش‌های مختلف زیر نظر اداره کار و امور اجتماعی هرات، این کودکان آموزش دیدند و ده‌ها تن از آنان فارغ و مشغول به کار می‌باشند.

 

منبع خبرگزاری وطن
توسط حسن شریفی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.