رئیس اداره محیط زیست هرات: نسبت به سال‌های گذشته آلودگی ها در هرات 40 درصد کاهش یافته است

از روز جهانی محیط زیست در هرات با شعار “احیای زمین، صحرا گرایی و ایستادگی در مقابل خشک سالی” با حضور مقامات محلی تجلیل شد.

به گزارش خبرگزاری وطن24، حضرت علی ابدالی، رئیس اداره محیط زیست هرات گفت: «طبق معلومات اداره شان آلودگی هوا در هرات نسبت به سال‌های گذشته 40 درصد کاهش یافته است».

او افزود در طی چند سال گذشته این ولایت از لحاظ جمعیت و رشد صنعت افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته و از آلوده شدن هوا جلوگیری شده است.

وی بیان داشت این اداره برنامه‌هایی را برای کاهش آلودگی هوا روی دست دارد تا وضعیت زیست محیطی به خوبی کنترول شود.

از سویی هم، داکتر صمیم ولی زاده، رئیس موسسه هریوا در هرات گفت: این نهاد علمی آماده است که در راستای مشوره و تحقیقات علمی با ادارات ذیربط در کاهش آلودگی هوا و محیط زیست همکاری کند.

به گفته او چالش‌های زیست محیطی، نه تنها که در افغانستان بلکه جهان را تهدید می‌کند و این کار نیاز به همکاری بیشتر میان ادارات مسئول و نهادهای آکادمی می‌باشد.

در همین حال شیر احمد عمار مهاجر، نماینده ریاست امور خارجه هرات در این نشست گفت: از سال 1850 به این طرف جَو زمین یک اعشاری پنج درصد در تمام جهان گرم شده است.

او خاطرنشان کرد مقصر اصلی این کار کشورهای صنعتی جهان هستند که بیشترین گازهای گل خانه‌ای را تولید می‌کنند.

مسئول نمایندگی وزارت خارجه هرات در این نشست اضافه کرد تنها کشور چین 25 درصد گازهای گل خانه‌ای را تولید می‌کند و افغانستان در میان کشورهای صنعتی تنها صفر اعشار یک درصد سهم دارد.

آقای مهاجر گفت در میان همه کشورهای صنعتی متأسفانه افغانستان ششمین کشوری است که از گازهای گل خانه‌ای متأثر شده است.

قابل ذکر است که بخاطر کاهش آلودگی هوا میان اداره های معارف، حج و اوقاف، اطلاعات و فرهنگ، شهرداری و ریاست محیط  زیست تفاهم‌نامه‌ای امضاء گردید.

نگرانی‌ها در مورد آلودگی‌ها زیست محیطی، بارها در هرات مطرح شده و ادارات مربوطه هم وعده داده اند که به صورت جدی در این زمینه کار می‌کنند.

منبع خبرگزاری وطن
توسط حسن شریفی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.