دو هزار سرباز از افغانستان به خانه‌هایشان برگردند

دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا دستور داده است که در چند هفتۀ آینده؛ دو هزار نظامی امریکایی از افغانستان و 500 نظامی دیگر از عراق به امریکا برگردانده شوند.

ارگ ریاست جمهوری نیز اعلام کرده است که محمداشرف غنی رئیس جمهور کشور، شام روز گذشته (سه‌شنبه 27 عقرب) با کرستوفر میلر سرپرست وزارت دفاع امریکا تلفنی گفتگو کرده است.

در این تماس تلفنی، سرپرست وزارت دفاع امريكا به كيفيت حمايت دوامدار نيروهای نظامی امريكا ازافغانستان تاكيد كرده است.

این در حالی است که آقای میلر روز گذشته به خبرنگاران گفت: “تا 15 جنوری شمار نظامیان ما در افغانستان به 2500 نفر کاهش خواهد یافت. شمار قوای ما در عراق نیز تا عین تاریخ به 2500 نفر خواهد رسید.”

در حال حاضر، حدود 4500 نظامی امریکایی در افغانستان و سه هزار نظامی دیگر امریکایی در عراق مستقر اند که بیشتر نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و عراق را آموزش و مشورت می‌دهند.

آقای میلر گفت که کاهش قوا “معادل تغییر در پالیسی یا اهداف ایالات متحده در جنگ علیه تروریزم نیست و به نحوی انجام خواهد شد که از نظامیان، دپلوماتان و کارمندان استخبارات ایالات متحده و متحدان حفاظت شود.”

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی قصر سفید در ماه اکتوبر طرح مشابهی را ارایه کرده بود که در آن زمان وزارت دفاع ایالات متحده آن طرح را تایید یا رد نکرده بود.

آقای میلر گفت که حکومت ایالات متحده در حالی در کنار حکومت افغانستان می‌ایستد که حکومت آن کشور سرگرم تلاش‌های صلح است.

اما برخی از چهره های حزب جمهوری خواه در کنگره امریکا از قصد دولت برای خارج کردن نیروهای این کشور از افغانستان و عراق ابراز نگرانی کرده اند.

میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوری خواه سنا، که از متحدان نزدیک آقای ترامپ است تصمیم تازه را “اشتباه” خواند.

او همچنین علیه هرگونه “تغییرات تکان دهنده در رابطه با سیاست دفاعی و خارجی” پیش از ترک قدرت به رئیس جمهور هشدار داد.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.