دو تُن مواد مخدر در هرات طعمه آتش شد

پولیس هرات بیش از دو تن مواد مخدر و مواد کیمیاوی‌ که در ساخت مواد نشه‌آور استفاده می‌شد، را به آتش کشید.

به گزارش خبرگزاری وطن24، مولوی حیات‌الله روحانی، مدیر مبارزه با مواد مخدر در جمع رسانه‌ها گفت که این مقدار مواد در عملیات‌ نیروهای مدیریت مبارزه با مواد مخدر از نقاط مختلف هرات جمع‌آوری شده است.

او مقدار دقیقی مواد مخدر جمع‌آوری شده را دو هزار و 320 کیلوگرام عنوان کرده است.

آقای روحانی گفت که این مواد شامل: «هیروین، شیشه، تریاک، چرس، پنج هزار تابلت نشه آور، 400 لیتر مشروبات الکلی، 400 لیتر کشمش تخمیر شده، به مقدار 10 هزار 795 هزار کیلو مواد کیمیای جامد و مایع، 67 هزار و 531 کیلوگرام بته اومان و دو هزار 550 کیلو گرام ایف» می‌باشد.

در همین حال، عبدالله انصاف، سخنگوی فرماندهی پولیس هرات از تلاش‌های جدی بر مبارزه با مواد مخدر تاکید کرده است.

او می‌گوید تمامی قوای امنیتی در 19 ولسوالی این ولایت به صورت کامل برای محو مواد مخدر بسیج می‌باشند.

با این همه، رهبر امارت اسلامی در اعلامیه‌ای بار دیگر بر مبارزه جدی با کشت، تولید، استعمال فروش مواد مخدر تاکیده کرده است.

بنابر آمار ارائه شده از سوی مدیر مبارزه با مواد مخدر، از آغاز سال تا کنون 200 جریب زمین تحت کشت مواد مخدر که در باغ و باغچه‌ها به صورت پنهانی کشت شده بود کشف و تخریب شده است.

از سویی هم، باشندگان هرات هم از اقدامات فرماندهی پولیس در قبال مبارزه با مواد مخدر ستایش و استقبال کردند اما آنان خواستار محو کامل پدیده اعتیاد از جامعه می‌باشند.

غلام سخی، یک تن از باشندگان هرات گفت اقدامات حکومت در امر مبارزه با مواد مخدر نسبت به سال‌های گذشته به صورت چشم‌گیر بوده اما این اقدامات باید تا محو کامل مواد مخدر پیش برود.

امید، یکی دیگر از باشندگان هرات می‌گوید: «افغانستان زمانی مرکز موادمخدر جهان بود و در دو سال گذشته کارهای بزرگی در امر مبارزه با مواد مخدر و جمع‌آوری معتادان صورت گرفته است».

این عملگرد دولت به نظر امید باعث شده تا جوانان امیدواری بیشتر نسبت به گذشته داشته باشند.

سازمان ملل هم در گزارشی گفته بود که در یک سال گذشته کشت موادمخدر در افغانستان 90 درصد کاهش یافته است.

با این حال، این سازمان خواسته است که حکومت امارت اسلامی با کشاورزان همکاری کند و کشت بدیلی را برای آنان فراهم سازد.

 

منبع خبرگزاری وطن
توسط روح‌الله حیدری
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.