نقض حقوق بشر در حادثه ۱۳ حوت هرات/حکومت از این قضیه ساده نگذرد
نقض حقوق بشر در حادثه ۱۳ حوت هرات/حکومت از این قضیه ساده نگذرد

شماری از جوانان و باشندگان هرات طی کنفرانس مطبوعاتی خواهان پیگیری و روشن شدن ابعاد پنهان حادثه 13 حوت شهرک المهدی جبرئیل از سوی حکومت و نهادهای حقوق بشری شدند.

شماری از جوانان و باشندگان هرات طی کنفرانس مطبوعاتی خواهان پیگیری و روشن شدن ابعاد پنهان حادثه ۱۳ حوت شهرک المهدی جبرئیل از سوی حکومت و نهادهای حقوق بشری شدند.

قابل ذکر است که روز ۱۳ برج حوت سال گذشته بود که نیروهای دولتی برای دستگیری حبیب الله غوریانی یکی از بزرگان اقوام در شهرک جبرئیل رفته  که به درگیری میان دو طرف انجامید.

به گزارش سایت خبری وطن۲۴، محمد مطهری، رئیس شورای علمای جبرئل هرات می‌‌گوید: هیئتی که از مرکز برای پیگیری حادثه جبرئیل آمده بودند بدون این که محل حادثه را از نزدیک بررسی کنند، پس به کابل برگشتند.

وی بیان داشت والی در صحبت‌هایش گفته که نیروهای امنیتی در این عملیات دچار اشتباه شده‌اند.

او یادآور شد باید به خواسته‌های مردم جبرئیل به صورت جدی رسیدگی شود و باشندگان محل از این حادثه بسیار ناراحت هستند.

رئیس شورای علمای شیعه ولسوالی انجیل هرات افزود باید جبران خساره شود و مردم از این حادثه به شدت آسیب دیده‌اند.

در همین حالا علی نقی فیاض، یکی از استادان دانشگاه در هرات می‌گوید: عملیات نیروهای امنیتی در روز ۱۳ برج حوت سال گذشته در منطقه مسکونی مخالف قانون اساسی کشور بوده است.

به گفته وی اداره محلی این ولایت بدون این که قانونی اساسی و قانون وزارت داخله کشور را در نظر بگیرد دست به چنین عملیات خطرناک زدند.

به گفته این استاد دانشگاه این عمل کرد نیروهای امنیتی نه تنها که مخالف قانون اساسی کشور بوده بلکه مخالف قانون حقوق بشر در سطح بین‌المللی بوده است.

خواستیم که دیدگاه اداره محلی هرات را داشته باشیم اما آنان حاضر به گفتگو در این زمینه نشدند.

بیش از یک ماه می‌شود که از عملیات نیروهای دولتی در شهرک جبرئیل هرات می‌گذرد اما تا کنون بررسی‌های این حادثه برای باشندگان محل روشن نشده است.

در این نبرد که چندین ساعت دوام کرد دو تن کشته شده و نزدیک به ۴۰ مجروح شدند.

  • نویسنده : حسن شریفی
  • منبع خبر : سایت خبری وطن24