درگیری ها در کندز/بیشتر از شش هزار خانواده بی‌جا شدند
درگیری ها در کندز/بیشتر از شش هزار خانواده بی‌جا شدند

مقام‌های محلی در ولایت کندز می پذیرند که جنگ‌های اخیر در این ولایت، در حدود شش هزار و پنج صد خانواده را بی‌خانمان ساخته‌اند.

مقام‌های محلی در ولایت کندز می پذیرند که جنگ‌های اخیر در این ولایت، در حدود شش هزار و پنج صد خانواده را بی‌خانمان ساخته‌اند.

در ادامه نبردها در کندز، یکشنبه شب طالبان به یکی از بزرگ ترین پایگاه‌های ارتش در این ولایت، در ولسوالی امام صاحب، دست یافتند.

تصویرهای که از ولایت کندز رسیده نشان می‌دهد که شاهراه‌های اطراف شهر خالی تر شده‌اند و بیشتر خانواده‌ها از ولسوالی‌ها در حال کوچ به مرکز شهر هستند.

در همین حال، شماری از خانواده‌ها که به علت جنگ‌ها آواره شده‌اند از آنچه عدم رسیده‌گی به مشکلات شان می‌گویند انتقاد میکنند.

به نقل از طلوع نیوز، بی‌جاشده جنگ‌های کندز گفت: “در خانه ما راکت خورد، در بدر شدیم، این سومین روز است که روی خاک آواره هستیم.”

سید احمد – بی‌جاشده جنگ‌های کندز گفت:«تمامی مردم در مناطقی از جمله سوجاخیل آواره شدند، آنجا بمباری بود.”

عصمت‌الله مرادی – سخنگوی والی کندز گفت:«در ولسوالی‌های خان آباد، امام صاحب و به همین گونه در ولسوالی آغتاش مردم به علت جنگ‌ها آواره شده اند.”

عبدالخلیل قاری‌زاده – عضو شورای ولایتی کندز گفت:”کندز در یک حالت بسیار سخت قرار داره—ولسوالی‌ها محاصره است.”

شماری از این بی‌جاشده‌گان می‌گویند که از چندروز بدین‌سو، در وضع بدی به‌سر می‌برند. پ

هفته پیش، مقام‌های محلی در کندز عمل‌کرد نیروهای دولتی را در این ولایت زیر پرسش بردند که چرا برای ریشه‌کن شدن ناامنی‌ها در این بخش‌ کشور، عملیات‌های نظامی بزرگ راه اندازی نمی‌شود.

فواد امان – معاون سخن‌گوی وزارت دفاع ملی در این باره گفته‌است: “نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در ولایت کندز حضور گسترده دارند، انشاالله به زودی وضعیت در ولایت کندز و به خصوص در مسیر شاهراه کندز-خان آباد بهبود پیدا خواهد کرد.”

باشنده‌گان کندز هُشدار می‌دهند که همه راه‌هایی که از بیرون به این شهر می‌انجامند، اکنون ناامن استند و اگربرای پس‌گیری بخش‌هایی که در مسیر این راه‌ها در دست طالبان استند، کاری نشود، کندز برای سومین‌بار به دست طالبان سقوط خواهد کرد.

  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24