داعش قصد حمله به ۴۰۰ زندانی عفو شده را دارد
داعش قصد حمله به ۴۰۰ زندانی عفو شده را دارد

گروه طالبان ادعا کرده است که گروه داعش قصد حمله به موترهای حامل 400 زندانی طالبان که تازه حکم رهایی آنان از سوی رییس جمهور غنی امضا شده است را دارد.

گروه طالبان ادعا کرده است که گروه داعش قصد حمله به موترهای حامل ۴۰۰ زندانی طالبان که تازه حکم رهایی آنان از سوی رییس جمهور غنی امضا شده است را دارد.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان گفته که این گروه به اساس معلومات دقیق و مستند استخباراتی هشدار می‌دهد که خطر جدی امنیتی در برابر پروسه رهایی زندانیان باقی مانده از زندان پلچرخی اداره کابل متوجه است.

وی بیان داشته: “گروه داعشی ها به همکاری استخبارات اداره کابل، بعضی نظامیان و قومندانان پوسته‌های امنیتی زندان، اراده حمله بر آن وسایط نقلیه‌ای را دارد که زندانیان باقی مانده را از زندان پلچرخی انتقال می‌دهند”.

او افزوده: “ایشان می‌خواهند با این جنایت، پروسه مذاکرات را مختل سازند و همچنان از بندی‌ها انتقام خود را بگیرند”.

سخنگوی گروه طالبان تاکید کرده:”امارت اسلامی درین مورد نگرانی جدی دارد و تمام جهت‌های ذی‌دخل را آگاهی می‌دهد که برای جلوگیری از این خطر اقدام بکنند و پروسه انتقال زندانیان را بسیار با احتیاط و مصئونانه انجام بدهند. خدا نخواسته در صورت پیش شدن کدام خطر، تمام آن جهت های که درین بخش عفلت می کنند، مسئول می‌باشند”.

این در حالی است که حکومت افغانستان به هدف اعتمادسازی برای آغاز مذاکرات صلح با گروه طالبان؛ ۵۱۰۰ زندانی گروه طالبان را آزاد کرده است. حکومت همچنان پس از تایید لویه جرگه با رهایی ۴۰۰ زندانی خطرناگ طالبان که این گروه به رهایی آنان تاکید داشت موافقت کرد.

حکومت اعلام کرد که که زندانیان طالبان به هدف حس نیت و اعتمادسازی برای آغاز مذاکرات با طالبان رها می‌شوند و با رهایی ۴۰۰ زندانی دیگر طالبان، بهانه این گروه برای تاخیر در آغاز مذاکرات صلح برداشته می‌شود.

طالبان نیز وعده سپرده‌اند که با تکمیل روند رهایی زندانیان این گروه، مذاکرات مستقیم را با حکومت افغانستان آغاز می‌کنند.

اما بسیاری از آگاهان امور بر این باورند که طالبان از خود اراده‌ای نداشته و به دنبال صلح نیستند و با تکمیل روند رهایی زندانیان این گروه، طالبان بهانه دیگری را برای تاخیر در آغاز مذاکرات صلح به پیش خواهند گرفت.

  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24