خوش‌بینی اداره زراعت هرات از سال بهتر برای کِشت زعفران

مسئولان زراعت هرات می‌گویند به دلیل افزایش بارندگی‌ها در کشور احتمال دارد که زعفران این ولایت دست‌کم 30 تُن در سال جاری افزایش داشته باشد.
بیشر احمد احمدی، آمر امور زراعتی ریاست زراعت و مالداری هرات به خبرگزاری وطن 24 گفت: «در سال جاری هفت هزار و 500 هکتار زمین زعفران کشت شده و کشاورزان هم علاقمندی بیشتری نسبت به سال‌‌های گذشته برای کشت زعفران نشان داده‌اند».
او افزود در حال حاضر یک کیلو زعفران خوب در بازار هرات به 130 هزار افغانی خرید و فروش می‌شود و در بازارهای خارجی هم از قیمت خوبی برخوردار می‌باشد.
آمر امور زراعتی هرات خاطرنشان کرد برای فعلا هیچ گونه جای نگرانی برای زعفران در بازار داخلی و خارجی وجود ندارد.
آقای احمدی بیان داشت هم اکنون در هرات 60 شرکت تولید زعفران و 18 تست لابراتوار وجود دارد که این کار نشان حمایت دولت از زعفران کاران می‌باشد.
از سویی هم، زعفران کاران هرات می‌گویند به دلیل افزایش بارندگی‌ها در کشور امیدوار هستند که امسال تولید زعفران چندین برابر در این ولایت افزایش پیدا کند.
آنان گفته‌اند به هر اندازه که بارندگی‌ها زیاد باشد این طلای سرخ کیفیت بهتری خواهد داشت چیزی که امسال پیش بینی می‌شود.
فروشندگان زعفران هرات در عرصه سهولت در بازار کسب کارشان، می‌خواهد دهلیزهای هوایی تجاری هم مانند گذشته باز شود تا بتوانند فرآورده طلای سرخ هرات را به بازارهای خارجی انتقال دهند.
این در حالی است که در سال گذشته به دلیل خشک‌سالی، 330 کیلوگرام زعفران برداشت حاصلات کشاورزان هرات به خاراج از کشور صادارت شده است.

یونس قاضی‌زاده، رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات گفت که این روند نسبت به یک سال قبل از آت کاهش جدی داشت.سال گذشته نسبت به سال قبل‌تر آن، حدود 50 درصد صادار زعفران کاهش داشته است.
کشاورزان امسال با بارندگی‌های اخیر امیدوارند بتوانند کاهش صادارت سال گذشته را جبران کنند.

منبع خبرگزاری وطن24
توسط حسن شریفی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.