خوش‌بینی‌ها به حصول توافق پایدار بین آذربایجان و ارمنستان

روئسای جمهور دو کشور آذربایجان و ارمنستان ابراز امیدواری کرده‌اند که بتوانند علی‌رغم اختلافات بر سر منطقه قره باغ کوهستانی، به یک توافق صلح پایدار دست یابند.

به گزارش خبرگزاری وطن24، به دنبال افزایش تنش‌ها و درگیری‌های مرزی بین آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی، گفتگوها و میان‌نجگری از سوی برخی کشورها برای حل این موضوع هم آغاز شد.

«الهام علی اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در مصاحبه با شبکه خبری «یورو نیوز» که روز سه شنبه پخش شد، گفت: «به نظرم باید امیدوار باشیم. اگر رویکرد سازنده‌ای از ارمنستان ببینیم و مهمتر از همه، اگر آنها آرزوهایشان را در به چالش کشیدن تمامیت ارضی ما کنار بگذارند، می‌توانیم به زودی شاید تا پایان سال، راه حل صلح پیدا کنیم».

جنگ بر سر منطقه قره‌باغ در نوامبر ۲۰۲۰ با توافق آتش‌بس بین نخست‌وزیر ارمنستان، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و رئیس‌جمهور روسیه پایان یافت.

جمهوری آذربایجان در این دور از درگیری‌ها مناطقی از جمله قره‌باغ را از اشغال ارمنستان خارج ساخت. با این حال درگیری‌های مرزی ادامه داشته و دو طرف یکدیگر را به تنش‌آفرینی متهم می‌کنند.

علی اف در گفت‌وگو با یورو نیوز درباره وضعیت ارامنه ساکن قره باغ گفت: «ارمنی‌های قره باغ باید درک کنند که به عنوان بخشی از جامعه جمهوری آذربایجان با تضمین‌های امنیتی زندگی عادی خواهند داشت».

«نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان نیز در گفت‌وگویی جداگانه با یورونیوز اظهار داشت، صلح نه تنها می‌تواند وجود داشته باشد، بلکه باید باشد.

با این حال، گفتگوها با میان‌نجگری روسیه و کشورهای غربی ادامه دارد و هنوز به توافق پایدار میان دو کشور منجر نشده است.

 

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.