خوشبینم که رهبران افغان باهم کنارخواهند آمد

وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا ابراز خوشبینی کرده است که رهبران افغان اختلافات سیاسی شان را حل کرده و با هم کنار خواهند آمد.

مایک پمپیو، با اشاره به سفر اخیرش به کابل گفت که در این سفر رهبران افغان را ترغیب کرد تا به تعهدات شان به اعلامیۀ مشترک امریکا-افغانستان پابند بمانند.

مایک پمپیو در یک سفر غیر منتظره به کابل با آقای غنی و آقای عبدالله جداگانه دیدار کرد و در پایان این سفر به قطر رفت و با ملا عبدالغنی برادر، رییس هیات مذاکره کنندۀ طالبان دیدار کرد.

وزارت خارجۀ ایالات متحده پس از سفر آقای پمپیو به کابل با نشر اعلامیه‌ای ناسازگاری سیاسی آقای غنی و عبدالله عبدالله را “غیرمسوولانه” خواند و آن را تهدید مستقیم به منافع ملی امریکا عنوان کرد.

صدای امریکا نوشت که مایک پمپیو که روز چهارشنبه پس از نشست جی 7 با خبرنگاران در مقر وزارت خارجۀ امریکا صحبت می‌کرد، از تمام رهبران سیاسی افغان و گروه طالبان خواست که به خاطر منافع مردم افغانستان با هم کنار بیایند. او گفت: “خوشبینم که آنان با هم کنار خواهند آمد”.

وزیر خارجۀ ایالات متحد سخنرانی خود را با محکوم کردن حملۀ جنگجویان داعش بر معبد هندوها در شهر کابل آغاز کرد و آن را “هولناک” خواند.

آقای پمپیو همچنین گفت که با وصف چالش‌های سیاسی در افغانستان، روند جاری صلح فرصت اولیه را به افغان‌ها فراهم کرده است تا در برابر تهدید داعش متحد شوند.

نشست امسال جی 7 به دلیل گسترش کروناویروس در جهان حضوری نه بلکه به گونۀ مجازی و از طریق کنفرانس ویدیویی برگزار شد.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.