خودکفایی هرات در تولید تخم‌مرغ/روزانه یک میلیون تخم‌مرغ تولید می‌شود

مسئولان بخش زراعت و مالداری هرات می‌گویند روزانه نزدیک به یک میلیون تخم مرغ از فارم‌های این ولایت بدست می‌آید.

فهیم فائز، مسئول بخش ماهی، پرندگان و حشرات ریاست زراعت و مالدری هرات می‌گوید: در حال حاضر در این ولایت 60 فارم مرغ تخمی وجود دارد و فارم‌های دیگر هم در حال ساختن است.

وی بیان داشت: در این 60 فارم 120 هزار مرغ تخمی نگهداری می‌شود و همه روزه تخم‌های تازه به بازار عرضه می‌شود.

او افزود تخم‌های که در این ولایت تولید می‌شود از لحاظ کیفیت خوب بوده و تلاش می‌شود که همه روزه تخم مرغ‌های تازه وارد بازار شود.

آقای فائز خاطرنشان کرد تخم مرغ‌های تولید شده در این ولایت نیازمندی‌های باشندگان هرات را برطرف می‌کند و در هر هفته چندین موتر هم به دیگر ولایات کشور صادر می‌شود.

این مسئول ریاست زراعت و مالدری هرات خاطرنشان کرد این اداره هم هر آنچه در توان داشته باشد در بخش‌های تخنیکی و دیگر موارد که لازم باشد فارم داران را کمک خواهند کرد.

احمدعزیر محمدی، آگاه امور اقتصادی در هرات می‌گوید: برای رشد تولیدات داخلی باید تمام استانداردهای جهانی رعایت شود و با افراد متخصص در زمینه رشد تولیدات مشوره شود.

او افزود اگر خواسته باشیم تولیدات داخلی را افزایش دهیم باید روابط نیک تجاری در همه زمینه‌ها با کشورهای همسایه و دیگر کشورها داشته باشیم.

این آگاه امور اقتصادی تأکید می‌کند با رعایت همه قوانین اقتصادی همکاری دولت یک نیاز جدی می‌باشد.

علی احمد صادقی، یکی از فروشندگان تخم مرغ در هرات می‌گوید: روزانه چهار هزار کارتُن تخم مرغ در این ولایت بدست می‌آید و همه وارد بازار می‌شود.

به گفته وی تخم مرغ‌های تولید شده در این ولایت از کیفیت خوبی برخوردار بوده، مردم از تازه بودن و هم از کیفیت خوبش راضی می‌باشند.

این در حالی است که در گذشته تخم‌مرغ و اقلام این چنین از کشورهای همسایه وارد کشور می‌شد با بلند رفتن سطح تولید در هرات حالا این ولایت به خود کفایی رسیده است.

منبع خبرگزاری وطن24
توسط حسن شریفی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.