خلیلزاد می‌گوید غنی و عبدالله حاضر به حل بحران سیاسی هستند

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان می‌گوید که محمداشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله، برای پایان بخشیدن به بحران سیاسی آماده‌اند.

وی در توییتر خود نوشته:” من بیشتر از هفته گذشته را صرف مساعی نمودم تا رییس جمهور اشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله در مورد یک حکومت جامع و فراگیر توافق کنند، ما به کمک خویش ادامه خواهیم داد”.

او افزوده: “هر دو رهبر امروز در اظهارات شان واضح نمودند که برای پایان بخشیدن به بحران سیاسی، آنان برای گفتگوها آماده اند، و صلح و آشتی اولویت دارد”.

نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان همچنان نوشته:”این اعلان رئیس جمهور غنی که فرمانی صادر خواهد کرد تا زمینه برای تبادله شمار قابل ملاحظه زندانیان مهیا گردد و تشکیل یک تیم مذاکره کننده ملی با حمایت گسترده را رهبری خواهد کرد، سبب ایجاد تحرک بسوی مذاکرات بین الافغانی میگردد”.

روز گذشته محمد اشرف غنی که از سوی کمیسیون انتخابات برنده اعلام شده، به عنوان رییس جمهور افغانستان سوگند وفاداری یاد کرد؛ همزمان با مراسم تحلیف آقای غنی، عبدالله عبدالله نیز به عنوان رییس جمهور حکومت همه شمول تیم ثبات و همگرایی حلف وفاداری یاد کرد.

در همین حال وزارت خارجه امریکا می‌گوید که این کشور با هرگونه اقدام برای ایجاد دولت موازی در افغانستان مخالف است.

مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا شب گذشته دوشنبه (19 حوت) پس از اجرای دو مراسم تحلیف ریاست جمهوری در افغانستان تاکید کرده که امریکا با هرگونه استفاده از زور برای حل اختلافات سیاسی در افغانستان شدیداً مخالف است.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.