خشم سیلاب در غور 50 تن را به کام مرگ کشاند

حالا پس از بغلان، فاجعه انسانی در ولایت غور رخ داده است.

تنها در شبانه روز گذشته، 50 تن بر اثر سیلاب‌های خشمگین، جان باخته و دهها تن هم ناپدید شده‌اند.

مولوی عبدالحی زعیم، رئیس اطلاعات و فرهنگ غور به وطن24 می‌گوید: «آنچه که ما در حال حاضر می‌بینیم یک فاجعه است و مردم زیادی در شهر فیروزکوه و ولسوالی‌ها بی خانمان شده اند؛ متاسفانه اکثر افرادی هم که جان باخته اند اطفال می‌باشند.»

وضعیت فعلی در غور اضطراری است و به دلیل از بین رفتن حداقل دو هزار خانه مسکونی، هزاران تن بی سرپناه و بدون آب و غذا می‌باشند.

در ویدئوهایی که از این سیلاب به دسترس وطن24 قرار گرفته دیده می‌شود که مردم برای نجات از سیلاب به کوه‌ها و تپه‌های بلند پناه برده‌اند.

این نوارها نشان می‌دهد که رودخانه هریرود که از مرکز شهر فیروزکوه می‌گذرد، طغیان و آب سیلاب از دیواره‌هایش سرریز شده است.

آقای زعیم می‌گوید باید کمک رسانی‌ها به صورت فوری انجام شود تا تلفات جانبی از این سیلاب رخ ندهد.

اما مسئله دیگر مسدود شدن راه‌های منتهی به غور و به خصوص شهر فیروزکوه است؛ مسئله‌ای که چالشی دیگر پس از سیلاب در این ولایت به شمار می‌رود.

رئیس اداره فرهنگ غور تاکید دارد نسبتا تنها راه باقی مانده برای کمک رسانی، از طریق هوا است.

فرماندهی پولیس غور هم امروز صبح گزارشی از وضعیت این سیلاب ارائه کرد؛ این ارگان هم از جان باختن 50 تن و مفقود شدن شمار زیادی خبر داده است.

در خبرنامه پولیس غور نوشته شده است: «دو هزار خانه مسکونی به گونه کلی تخریب و چهار هزار خانه دیگر به بطور قسمی از بین رفته و تعداد دو هزار و پنجصد دوکان بگونه کلی نیز ازبین رفته است.»

در این خبرنامه همچنین به از بین رفتن 50 وسیله نقلیه و تلف شدن هزاران راس مواشی اشاره شده است.

سیلاب‌های ویرانگر بهار امسال، به صورت بی‌رحمانه‌ای ولایات مختلف افغانستان را هدف قرار داد؛ بغلان و غور تا کنون بیشترین خسارات و تلفات را شاهد بوده‌اند.

با اینکه امدادرسانی به این مناطق توسط حکومت، مردم و نهادهای خیریه‌ای داخلی و خارجی انجام شده اما به گفته خانواده‌های قربانیان، کافی نیست.

منبع خبرگزاری وطن24
توسط عبدالله اخلاقی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.