خانه فرهنگ ایران در هرات رسما افتتاح شد

خانه فرهنگ ایران در ولایت هرات با حضور مقامات بلندپایه‌ای از جمله مسئولان اداره ولایت، سفیر و سرکنسول ایران در کابل و هرات به صورت رسمی افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری وطن24، این برنامه که صبح امروز برگزار شده بود، در آن تاکید زیادی بر مشترکات فرهنگی و بالا بردن سطح روابط میان دو دولت و ملت شد.

محمدرضا بهرامی، سفیر ایران در کابل در سخنرانی‌اش گفت: “خانه فرهنگی که در ولایت هرات از سوی جمهوری اسلامی ایران راه اندازی شده، می‌تواند نقطه عطفی در همکاری‌های مشترک و افزایش روابط نیک و حسنه باشد.”

به بیان وی، یکی از مهمترین تاثیرات این مرکز فرهنگی، بالا بردن درک مشترک دو دولت و ملت از یک دیگر است که زمینه ساز دوستی‌ها و روابط قوی‌تر می‌شود.

او فرهنگ ولایت هرات را دارای یکی از قوی‌ترین فرهنگ‌های دنیا می‌داند که برخواسته از تمدن و عظمت بزرگ مردم این منطقه افغانستان است.

به گفته وی، در مسائل فرهنگی، ولایت هرات حتی از کابل هم اهمیت فراوان و بیشتری دارد و این گره خورده در تاریخ پربار آن می‌باشد.

آقای بهرامی همچنین اشاره به همکاری بیشتر میان ایران و افغانستان داشت و گفت: “در حالی که ما در هرات مراسم افتتاح رسمی مرکز فرهنگی را داریم؛ در تهران، دوستان خطاط و هنرمند هرات نمایشگاه از هرات تا تهران را برگزار کرده‌اند.”

این نشان دهنده اوج روابط و مشترکات فرهنگی میان دو کشور است.

سفیر ایران در کابل همچنین برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان را به مردم کشورمان تبریک و گفت و این اقدام را گامی نیک در عرصه‌های مختلف بیان کرد.

بنا به صحبت او، افغانستان با چنین پروسه‌هایی می‌تواند به رشد و تعالی هرچه بیشتر برسد.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد دولت جدیدی که در افغانستان روی کار میاید، زمینه صلح، ثبات و افزایش امنیت را فراهم آورد.

از جانبی هم غلام داوود هاشمی، معاون مالی – اداری ولایت هرات در سخنانش در این همایش، ایران و افغانستان را دارای مشترکات فراوان و دوستی‌های قوی و مستحکم عنوان کرد.

به بیان وی، افتتاح این مرکز فرهنگی می‌تواند به همپذیری بیشتر و افزایش روابط منجر شود.

این مقام تصریح کرد: در حالی که افغانستان با تروریسم در حال نبرد و مبارزه است اما توانسته که در سطح جهان افتخارات زیادی را در عرصه آزادی بیان، حقوق بشر و تامین حقوق زنان کسب کند.

به گفته او، این داشته‌ها برخواسته از جان فشانی‌های نیروهای امنیتی کشور است که توانسته‌اند با از خودگذری، زمینه ساز این اتفاقات شوند.

آقای هاشمی در ادامه صحبت‌هایش مجددا به دوستی میان دو کشور، به خصوص در ولایات همجوار اشاره کرد که ضمن روابط قوی، دارای خویشاوندی‌هایی هم هستند.

معاون مالی – اداری ولایت هرات در ادامه از جانب مسئولان ارشد دولتی هرات، افتتاح این مرکز فرهنگی را به سفیر و دیگر مسئولان ایران در افغانستان تبریک گفت.

با این همه محمد صدیقی فر، سرکنسول ایران در هرات خانه فرهنگی را محلی برای توسعه روابط دانست و گفت: “این مرکز تا به حال دارای فعالیت‌های مطلوب و سازنده زیادی بوده و پس از این هم با قوت بیشتر به دنبال ارائه خدمات فرهنگی به مردم ولایت هرات خواهد بود.”

وی تاکید کرد ولایت هرات به عنوان منطقه‌ای که همواره مورد آماج قرار گرفته ولی با همت مردم این سرزمین مجددا قامت راست کرده و سر پا ایستاده و محل رشد فرهنگ و تمدنی غنی بوده است.

به گفته او، کمتر جغرافیایی همچون هرات در سطح جهان بوده که دین و دانش و هنر و صنعت را در خود یک جا داشته باشد و این ولایت در طول تاریخ این خصوصیت‌ها را حفظ کرده است.

آقای صدیقی‌ فر در ادامه گفت نباید مرز بندی‌های سیاسی، جغرافیای فرهنگی ملت‌ها را آسیب بزند.

سرکنسول ایران در هرات همچنین باورمند به این است با همکاری‌های مشترک می‌توان کارهای زیادی در عرصه‌های مختلف، به خصوص امور فرهنگی داشت.

گفتنی است علاوه بر این سخنرانان، در این همایش افرادی از جمله رئیس شورای ولایتی، فرمانده پولیس، معاونان مقام ولایت، وکلای شورای ولایتی، استادان مکاتب و دانشگاه، هنرمندان و اقشار مختلف مردمی هرات حضور داشتند.

همچنین علمای سرشناسی از جمله خلیفه صاحب نوین، سید محمد شیرزادی رئیس اداره حج و اوقاف، حجت الاسلام والمسلمین احمدعلی جبرئیلی مسئول حوزه علمیه صادقیه شرکت داشتند.

مرکز فرهنگی ایران در ولایت هرات در عرصه‌های مختلف از جمله صدور بورسیه‌های تحصیلی، چاپ کتاب، برگزاری نمایشگاه‌های هنری و ارائه تسهیلات به فرهنگیان ولایت هرات فعالیت می‌کند.

 

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.