خارجی ها باید بروند که البته خواهند رفت/افغانستان جای مناسبی برای ابرقدرتها و متجاوزان نیست

امیرمحمد اسماعیل خان، رهبر با نفوذ جهادی در غرب افغانستان و وزیر پیشین انرژی و آب کشور در سخنرانی خود در مراسم گرامی داشت بیست و ششم دلو، سالروز خروج قوای شوروی از کشور، خواهان این شد که قوای خارجی به خصوص آمریکا از کشور بیرون شوند.

به گزارش خبرگزاری وطن24، او که در میان صدها تن از فرماندهان جهادی، علمای دینی و مردم صحبت می‌کرد، بیان داشت: “امروز در حالی از سالروز خروج مفتضحانه قوای متجاوز روس تجلیل می‌کنیم که در آستانه خروج قوای خارجی حاضر در افغانستان هستیم.”

به گفته او، اگر کسی قصد دوستی با مردم افغانستان را دارد باید از طریق مراجع ملی و بین‌المللی دوستی‌اش را ادامه دهد و نه از طریق موجودیت قوای نظامی و توپ و تانک‌ها.

امیر اسماعیل خان بیان داشت که دوستی با مردم افغانستان از طریق حضور قوای نظامی و پرواز هواپیماهای جنگی بر فراز آسمان کشورمان ممکن نیست و این دوستی اگر صادق است، باید در بیرون از افغانستان انجام شود.

این رهبر سیاسی و جهادی همچنین بیان کرد که مردم افغانستان دارای غیرتمندی و روحیه مقابله با متجاوز هستند و این را می‌بایستی همگی بدانند که هیچ ابرقدرتی نتوانسته در این خاک به صورت دوام‌ دار باقی بماند.

وی تصریح کرد که “قوای خارجی حاضر در افغانستان هم باید بروند که البته خواهند رفت.”

وزیر پیشین انرژی و آب کشور در قسمتی دیگر از صحبت‌هایش با خطاب قرار دادن طالبان، از آنان خواست که دست از جنگ بردارند و خانمان سوزی مردم افغانستان در 25 سال گذشته را پایان دهند.

به بیان وی، این جنگ که در 25 سال گذشته در افغانستان دامن پهن کرده، کاملا تحمیلی بوده و امید بر این است تا آمریکا با صداقت در تفاهمنامه خود با طالبان، صلح و ثبات دائمی را در کشور به وجود آورد.

این صحبت‌ها در حالی به میان می‌آید که این روزها افغانستان درگیر مهمترین مسئله سیاسی سال‌های اخیر خود است.

مقوله صلح، چیزی که افغانستان را تا زمان به نتیجه رسیدنش، به صورت راکد نگه داشته است.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.