حمله ترورسیتی کابل و ننگرهار وحشیانه هست و عملیات‌های تهاجمی از سر گرفته می‌شود

در پی تشدید حملات تروریستی به ویژه انجام حملات تروریستی دیروز کابل و ننگرهار رییس جمهور غنی به نیروهای امنیتی دستور داد عملیات‌های تهاجمی شان را از سر گیرند.

محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور شب گذشته در یک پیام ویدیویی، حملات تروریستی بر شفاخانه ولادی صد بستر در غرب کابل و حمله بر مراسم تشیع جنازه در ولسوالی شیوه ننگرهار را وحشیانه خوانده است.

آقای غنی گفته که طالبان اخیراً با سوء استفاده از نیت صلح خواهانه دولت افغانستان و درخواست آتش‌بس مکرر دولت و جامعه جهانی، حملات و جنگ را شدت بخشیده است.

رییس جمهور تاکید کرده است که “برای دفاع از کشور، تامین امنیت تاسیسات عامه، دفع تهدید حملات طالبان و تمام گروه‌های تروریستی و سرکوب آنان به نیروهای امنیتی و دفاعی دستور می‌دهم که به جای حالت دفاعی دوباره حالت تعرضی اختیار کرده و عملیات‌های خود را بر علیه دشمن از سر گیرند.”

او گفته که همواره تاکید دارد که جنگ تحمیلی در افغانستان باید به صورت اساسی حل شود و صلح دایمی در کشور تامین گردد؛ اما طالبان به خواست بیگانه گان به جنگ شدت داده اند و خون افغانها را می ریزانند.

غنی افزده: “ما ‌بار دیگر بالای طالبان و بزرگان آنان، صدا می‌زنیم تا به خواست بی‌گانه‌گان از کشتن و ریختاندن خون افغان ها دست بردارند. به جنگی که بالای کشورما تحمیل گردیده است و آن را علمای جهان اسلام ناروا و فتنه خوانده اند، نقطهٔ پایان بگذارید و راه صلح را پیش‌گیرید.”

او تاکید کرده که دعوت به صلح و پیشنهاد آتش بس دولت را، ضعف تعبیر نکنند، بلکه احترام بی‌نهایت به خواست و اراده مردم بپندارند.

آقای غنی یک بار دیگر از طالبان خواسته که بخاطر مبارزه با ویروس کرونا که هموطنان را در شرایط سخت اقتصادی قرار داده و همچنین بخاطر رسیدن به صلح پایدار و واقعی، دعوت آتش‌بس را بپذیرند و آمادگی نشان دهند.

به گفته او، اجماع و حمایت قاطع از پروسهٔ صلح در میان افغان‌ها وجود دارد، ملت آماده است تا به هر قیمتی که باشد به حمایت از صلح ادامه دهند و دولت مانند همیش به ارادهٔ ملت احترام قایل است و بخاطر رسیدن به صلح تلاش‌های عملی انجام می‌دهد.

این در حالی است که در حمله دیروز کابل که توسط سه مهاجم انتحاری بر شفاخانه ولادی صد بستر دشت برچی در شهر کابل انجام شد به شمول زنان و نوزادان 14 نفر کشته و 15 تن دیگر زخمی شدند.

همچنین در حمله ننگرهار که توسط یک فرد انتحاری بر یک مراسم تشیع جنازه انجام شد، 25 غیر نظامی کشته و بیش از 60 تن دیگر زخمی شدند.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.