جایگاه اول زعفران افغانستان در جهان؛ 95 درصد زعفران در هرات تولید می‌شود

معین مسلکی وزارات زراعت، آبیاری و مالداری با توصیف کیفیت زعفران ولایت هرات می‌گوید که 95 درصد زعفران کل کشور در این ولایت تولید می‌شود.

به گزارش خبرگزاری وطن24، این مقام وزارت زراعت، آبیاری و مالداری کشور این گفته‌ها را در دیدار با والی هرات بیان کرده است.

چندین مقام بلند پایه‌ای وزارت زراعت، آبیاری و مالداری کشور از جمله مولوی صدراعظم عثمانی معین مسکلی این وزارت روز گذشته(چهارشنبه، 16 جوزا)، وارد هرات شدند.

آقای عثمانی تولید و پروسس زعفران در هرات را «عالی» توصیف کرده و گفته که در سال گذشته حدود 22 متریک تُن زعفران در این ولایت تولید شده است.

به بیان وی، 95 درصد از زعفران کل کشور در ولایت هرات تولید می‌شود.

او افزوده که در حال حاضر زعفران هرات به چندین کشور خارجی از جمله هندوستان، امارات متحده عربي، اسپانیا، عربستان، آمریکا، اندونیزیا، ترکیه و انگلستان صادر می‌شود.

از جانبی‌هم، والی هرات در دیدار با مقامات وزارت زراعت، آبیاری و مالداری خواستار فراهم ساختن زمینه صادرات میوه‌های داخلی این ولایت به خارج از کشور شده است.

مولوی نور احمد اسلام‌جار، با اشاره به بارندگی‌های گسترده در سال جاری و افزایش کشت و زراعت تاکید کرده که باید زمینه صادرات میوه‌های داخلی هرات به خارج از کشور فراهم شود.

در همین‌حال، مقامات وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می‌گویند که زمینه صادرات میوه‎های تازه و خشک داخلی به خارج از کشور فراهم است و صادرات جریان دارد.

این در حالی‌است که زعفران افغانستان برای نهمین بار در انستیتوت بین المللی ذایقه کشور بلژیک مقام نخست جهان را از آن خود کرده است.

این انستیتوت، ازمحصولات شرکت «هرات زعفران» افغانستان آزمایش لابراتواری گرفت و درنهایت، آن را از لحاظ ذایقه بهترین عنوان کرد.

منبع خبرگزاری وطن
توسط مراد یوسفی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.