تیر اندازی بر نمازگزاران در پروان/8 کشته و 6 زخمی

مقام‌های محلی در ولایت پروان می‌گویند که که در نتیجه تیراندازی افراد مسلح بر نمازگزاران در این ولایت، 8 نفر کشته و 6 تن دیگر زخمی شده‌اند.

وحیده شهکار، سخنگوی والی پروان گفت که این رویداد شام روز سه‌شنبه پس از ادای نماز شام در مسجد روستای “خلازیی” از مربوطات مرکز ولایت پروان به وقوع پیوسته است.

تا کنون هیچ گروهی مسوولیت این رویداد را به دوش نگرفته است، اما خانم شهکار گفت که ممکن این حمله توسط “جنگجویان طالبان و داعش” انجام شده باشد.

دفتر مطبوعاتی فرماندهی پولیس ولایت پروان نیز با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این حمله را جنگجویان وابسته به گروه داعش انجام داده اند.

در اعلامیه آمده است که مهاجمان از افراد مولوی، لطف‌الله، فرمانده پیشین قطعۀ سرخ طالبان و فرمانده کنونی داعش، بوده‌اند.

اما ذبیح‌الله مجاهد، یکی از سخنگویان طالبان با نشر ویدیویی در تویتر ادعا کرده است که نیروهای امنیتی افغان هنگام صرف افطار بر نمازگزاران در مسجد حمله کرده و نه غیرنظامی را کشته اند.

این در حالی است که در دو هفته گذشته، حملات خونینی در سرتاسر افغانستان صورت گرفته است که بیشتر قربانیان آن غیرنظامیان بوده است.

حمله به زایشگاهی در غرب شهر کابل، حمله به مراسم خاکسپاری در ولسوالی شیوه ننگرهار، حمله انتحاری با موتر بمب‌گذاری شده در شهر گردیز مرکز پکتیا، حمله با موتر بمب‌گذاری شده در مرکز ثفافت اسلامی در شهر غزنی و حمله خونین در لغمان از آن جمله می‌باشد.

گروه طالبان دست داشتن در حملات، لغمان، غزنی و پکتیا را تایید کرده اما گفته در رویدادهای تروریستی دیگر دخیل نبوده است.

اما دولت افغانستان طالبان را مسوول کشتار غیرنظامیان خوانده است.

در همین حال نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان نیز از افزایش تلفات افراد ملکی ابراز نگرانی کرده و گفته که طالبان تنها در ماه اپریل، 208 غیر نظامی را کشته‌اند.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.