توافق تجاری ایران و افغانستان؛ خط لوله گاز از دوغارون الی اسلام قلعه احداث می‌شود

امارت اسلامی از توافق نامه ۱۶ ماده‌ای با ایران بجهت بهبود روابط اقتصادی میان دو طرف خبر داده‌ است. طبق این توافق نامه برای تسهیل بعضی چالش‌ها دو کشور روی ساخت خط لوله گاز از مرز دوغارون الی اسلام توافق کرده‌اند.

گفته شده که این توافق در حوزه تجارت، نفت و گاز، توسعه جاده‌ای و ترانزیت است.

به گزارش خبرگزاری وطن24، ذیبح‌الله مجاهد، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ با انتشار این توافق نامه افزوده که کار ساخت این خط لوله گاز قرار است در آینده‌ی نزدیک آغاز شود.

این خط لوله بین مرز دوغارون از خاک جمهوری اسلامی ایران تا بندر اسلام قلعه در ولایت هرات ادامه خواهد داشت.

تا کنون هیچ خط لوله گاز از کشورهای همسایه وارد خاک هرات نشده است.

در روزهای اخیر قیمت مواد سوختی هم در به طور فزاینده‌ی در افغانستان افزایش یافته است.

در توافق نامه 16 ماده‌ای که بین دوجانب به امضا رسیده است همچنین توافق روی تسهیل روابط تجارتی بین دو کشور تاکید جدی شده است.

در یکی از ماده‌های این توافق نامه آمده که ” تصمیم گرفته شد که اطلاعات مربوط به تعرفه‌های مختلف خدمات و کالاهای تجاری بین دو کشور مبادله شود و در ضمن تحقیقات تخصصی، پیشنهادات و دیدگاه‌ها در هر دو سطح به وزارتخانه‌ها ارسال شود.”

در این توافق نامه همچنین روی سفر هیئت ایرانی به ایستگاه روزنک هرات و بررسی چالش‌های این ایستگاه تجارتی توافق شده و در ادامه از ایجاد یک منطقه مشترک تجارتی بین افغانستان و ایران در منطقه دوغارون جهت بررسی تجارت میان دو دو بندر ایران و افغانستان توافق شده است.

در توافق نامه بین دو کشور روی موضوعاتی مهم دیگری از جمله معادن، تسهیل تجارت میوه‌های خُشک افغانستان از بندر چابهار به سمت کشور هندوستان و گشایش نمایشگاه تجارتی ایران در افغانستان توافقاتی صورت گرفته است.

این درحالیست که جمهوری اسلامی ایران در روزهای اخیر چندین محموله‌ کمکی مواد غذایی به افغانستان ارسال کرده است.

نمایندگان امارت اسلامی هم در دیدارهایی با نمایندگان کشورهای مختلف، خواستار آزادسازی سرمایه ملی افغانستان از بانک‌ جهانی شده‌اند.

 

 

 

 

 

 

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.