تمرکز طالبان غور برای سقوط تیوره/جنگ در این ولسوالی ادامه دارد
تمرکز طالبان غور برای سقوط تیوره/جنگ در این ولسوالی ادامه دارد

نگرانی‌ها در غور از راه اندازی حملات طالبان بالای ولسوالی تیوره و سقوط این ولسوالی به دست این گروه افزایش یافته است. نمایندگان غور در پارلمان می‌گویند طالبان از دو شب قبل بالای این ولسوالی حملات وسیعی راه اندازی کردند.

نگرانی‌ها در غور از راه اندازی حملات طالبان بالای ولسوالی تیوره غور و سقوط این ولسوالی به دست این گروه افزایش یافته است.

نمایندگان غور در پارلمان می‌گویند طالبان از دو شب قبل بالای این ولسوالی حملات وسیعی راه اندازی کردند.

کرام الدین رضا زاده، نماینده مردم غور در پارلمان به سایت خبری وطن۲۴ می‌گوید: “طبق اطلاعات رسیده به ما، والی نام نهاد طالبان به همراه دیگر سران این گروه در غور، در مناطق مختلف این ولایت دیدارهای داشتند و در حال حاضر هم در تیوره حضور دارند.”

به بیان وی این گروه از دو روز قبل حملات وسیعی را بالای ولسوالی تیوره راه اندازی کرده و این منطقه در خطر سقوط طالبان است.

او علاوه کرد از والی جدید و مسئولان امنیتی غور انتظار می‌رود با درک شرایط استراتژیکی تیوره، دست به اقدامات جدی علیه طالبان بزنند.

حدود یک هفته قبل محمد رفیق اعلم، ولسوالی تیوره در اثر انفجار ماین مقناطیسی در این ولسوالی جان باخت.

او از افراد کارکشته و نظامی غور بود.

ولسوالی تیوره غور از نقاط استراژیکی و مهم این ولایت است که در صورت سقوط این ولسوالی به دست طالبان، ولسوالی‌هایی ساغر، پسابند، دولینه و تولک در خطر جدی طالبان قرار خواهند گرفت.

گفته می‌شود تمرکز جدی طالبان  غور فعلا روی تصرف تیوره است و در حال حاضر اکثر سران طالبان به شمول “عبدالکریم جهادیار” والی نام نهاد طالبان برای این ولایت، در این ولسوالی حضور دارند.

این گروه در چند مدت اخیر نسبتا آرام بود و درگیری‌ها به پایین سطح رسیده بود.

درگیری‌های تیوره نشان می‌دهد طالبان اداره نسبتا قاطعی برای گسترش قلمرو نفوذ خود در این ولایت دارند و احتمالا بهار جنگ را با حمله به تیوره آغاز کرده اند.

با این حال، برخی کاربران فضای مجازی و منابع مردمی در غور هم وضعیت امنیتی و حملات طالبان بالای ولسوالی تیوره را نگران کننده می‌خوانند.

یک منبع  مردمی که نخواست نامی از وی برده شود گفت: “بعضی سران طالبان از پاکستان آمدند و با نشست‌های مختلف که این گروه داشتند احتمالا سقوط ولسوالی تیوره را از نخستین اهداف شان در سال جاری بنا گذاشته‌اند.”

فهیم رئوفی یک تن از باشندگان غور در صفحه تویتر خود نوشته “طالبان از چهار طرف حمله کردند ولی تا کنون ولسوالی تیوره سقوط نکرده است.”

او نوشته در صورت عدم اعزام نیروی کمکی این ولسوالی به دست طالبان می‌افتد.

وی در ادامه نوشته “از عادت دولت است که بعد از سقوط اقدام می‌کند.”

با این همه، مسئولان امنیتی در ولایت غور موجودیت درگیری و در خطر قرار گرفتن  تیوره را می‌پذیرند.

امیرداد پارسا، سخنگوی پولیس غور می‌گوید: “از دو شب قبل جنگ در تیوره جریان دارد اما تا کنون جزئیاتی کامل از حادثه به ما نرسیده است.”

او گفت نیروهای کمکی در حال اعزام شدن به این ولسوالی‌اند.

طالبان هم درگیری در تیوره را تایید کرده‌اند.

 

 

  • نویسنده : عبدالله اخلاقی
  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24