تحلیل اوضاع امنیتی و سیاسی کشور در نماز جمعه هرات
تحلیل اوضاع امنیتی و سیاسی کشور در نماز جمعه هرات

شماری ازعلمای دینی هرات در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (13 حمل) با ابراز نگرانی از وضعیت وخیم امنیتی در کشور می‌گویند، دولت باید برای برچیدن ریشه ناامنی این معضل را از ریشه پیگیری کند.

شماری ازعلمای دینی هرات در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (۱۳ حمل) با ابراز نگرانی از وضعیت وخیم امنیتی در کشور می‌گویند، دولت باید برای برچیدن ریشه ناامنی این معضل را از ریشه پیگیری کند.

به گزارش سایت خبری وطن۲۴، حجت الاسلام احمد علی جبرئیلی، خطیب مسجد جامع صادقیه هرات گفت: “دولت باید با ناامنی‌ها مقابله اساسی کند و روش مبارزه با معول را رها کند و روش‌های بنیادی و دوام دار را در این امر روی دست بگیرد.”

او علاوه کرد اگر دولت فکر می‌کند گفتمان صلح پیش آمده و دشمنان مردم افغانستان دست از جنگ می‌کشند و این خیال باطل است و نباید با این فکر پیش رفت.

وی می‌افزاید راهکار اصلی این است که دولت به مردم رو آورد و اقدامات شان را مرتبط با خواسته‌های مردم پیش ببرد.

او افزود “در هر منطقه از افغانستان مردم می‌توانند در چارچوپ دولت در تامین امنیت سهم داشته باشند که این روند می‌تواند سهولت زیادی برای دولت هم به بار آورد.”

آقای جبرئیلی در ادامه بیان داشت مساله بعدی که وضعیت را در کشور آشفته کرده به میان نیامدن اصلاحات در سکتور و بدنه دولت است.

وی تصریح کرد بدنه اصلی حکومت را ۳۰ و یا ۴۰ نفر شکل می‌دهند که تا کنون کم ترین اصلاحات را در امر حکومت داری به میان آورده و حرف اول و آخر در تصمیم‌گیری‌ها را هم آنها می‌زنند.

وی علاوه کرد افراد بیشماری در راس ریاست‌های بزرگ کشور قرار دارند که اکثریت شان متهم به فسادهای کلان‌اند و قبل از این به دادستانی ومعرفی شدند.

با وجود این شرایط، این روند وضعیت آشفته کشور را اشفته نگه داشته و مردم هم در وضعیت فقر و بیکاری بدترین روزها را می‌گذرانند.

این سخنان در حالی از تریبون نماز جمعه خطیب مسجد صادقیه زده می‌شود که در چند وقت اخیر دامنه ناامنی‌ها در اکثر نقاط کشور و به خصوص هرات افزایش یافته است.

در این اواخر روزانه در چندین ولسوالی هرات درگیری بین دولت و طالبان وجود دارد که این وضع نشان دهنده وضعیت وخیم امنیتی در این ولایت است.
در تازه ترین رویدادها، در اثر انفجار دو موتر بمب در شیدند هرات چندین نیروی امنیتی کشته شدند.

 

بخشی از صحبت‌های خطبه دو نماز جمعه مسجد صادقیه هرات:

 

 

  • نویسنده : عبدالله اخلاقی
  • منبع خبر : سایت خبری وطن24