تحریم بدون توجیه سیاسی بر حیثیت شما لطمه وارد می‌کند/ امریکا می‌تواند در صنعت، زراعت و معادن افغانستان سرمایه گذاری کند

وزارت خارجه امارت اسلامی به مناسبت صدمین سالگرد روابط  افغانستان و آمریکا در نامه‌ی به اعضای کانگریس امریکا گفته است؛ که تحریم‌‎ها ایالات متحده امریکا در شرایط کنونی بر مردم افغانستان توجیه سیاسی ندارند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ عبدالقهار بلخی سخنگوی وزارت خارجه امروز چهارشنبه( 26 عقرب) با نشر این نامه در صفحه تویترش نگاشت:” امارت اسلامی افغانستان پس از فرارغیر مسوولانه رئیس جمهور سابق افغانستان٬ براساس درخواست مردم و به ویژه شهروندان کابل و برای جلوگیری از خلاء قدرت و هرج و مرج وارد کابل شده است”.

متن کامل نامه امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی به اعضای کانگریس امریکا:

به اعضای محترم کنگره ایالات متحده!

من به نمایندگی از دولت جدید افغانستان بهترین آرزوهای خود را به شما تمنا دارم و می خواهم چند کلمه درمورد روابط دوجانبه با شما را درمیان بگذارم.

امسال صدمین سالگرد روابط آمریکا و افغانستان است. ایالات متحده برای اولین بار پس از کسب استقلال در سال ۱۹۲۱م، کشور مستقل افغانستان را به رسمیت شناخت و روابط دیپلماتیک بین دو کشور در سال ۱۹۳۵م آغاز شد. مانند هر کشور دیگری در جهان، روابط دو کشور با فراز و نشیب هایی مواجه شده است.

بدون شک جنگ بیست ساله‌ای که پس از هفتم اکتوبر سال ۲۰۰۱م بر روابط دو کشور سایه افکنده بود خوشبختانه با توافق دوجانبه تضمین و حل شد. توافق دوحه روابط مثبت دو کشور را در آینده پیش بینی می کند. ما معتقدیم که اجرای کامل و تعهد به توافق دوحه می تواند فصل جدیدی از روابط مثبت بین دو دولت و ملت را بگشاید که این امر به نفع هر دو کشور است.

در حالی که جنگ در افغانستان جریان داشت٬ اما از سال ۲۰۱۱م به اینسو ما چندین دور مذاکره با سه اداره آمریکایی در دوحه داشتیم.

همانطور که مستحضر هستید امارت اسلامی افغانستان پس از فرارغیرمسوولانه رئیس جمهور سابق٬ براساس درخواست مردم و به ویژه شهروندان کابل و برای جلوگیری از خلاء قدرت و هرج و مرج وارد کابل شد و به عنوان یک دولت مستقل، امور افغانستان را در دست گرفت و برای رفاه مردم کشور دست به کار شد. امارت اسلامی افغانستان به عنوان یک دولت مستقل و مسئول مشتاق است تا روابط مثبت با همه کشورهای جهان به شمول دولت ایالات متحده امریکا برقرار کند.

پس از بیش از چهل سال جنگ، افغانستان دارای یک حکومت واحد، مسئول و عاری از فساد است. گام های عملی برای حکومت داری خوب، امنیت و شفافیت برداشته شده است. جزایر قدرت ویران شده و فساد، اختلاس، غصب و سایر محرومیت‌ها از بین رفته است. امنیت سرتاسری درکشور تامین شده است و در حال حاضر از خاک افغانستان هیچ‌گونه تهدیدی برای منطقه و جهان وجود ندارد و زمینه همکاری مثبت فراهم شده است. اکنون همه فرصت‌ها برای بازسازی و توسعه افغانستان فراهم است. در آینده، ایالات متحده می تواند در صنعت، زراعت و معادن افغانستان نیز سرمایه گذاری کند.

این جای تعجب است که با اعلام دولت جدید افغانستان، دولت آمریکا محدودیتی بالای ذخایر بانک مرکزی ما وضع کرد. این برخلاف انتظارات ما و توافق دوحه است. مردم افغانستان پس از چندین دهه جنگ در کشور از امنیت جانی برخوردارند. اکنون مسئله اساسی مردم ما امنیت مالی است که عامل آن تعزیرات دولت آمریکا بر پول مردم ما است.

در حالی که پس از امضای توافقنامه دوحه در ماه فبروری سال ۲۰۲۰م به اینسو، ما با یکدیگر در جنگ نبوده ایم و دیگر مخالفت نظامی با یکدیگر نداشته ایم٬ لهذا گذاشتن تعزیرات بر ثروت و پول افغانستان دور از منطق است. ما باور داریم که هر دو طرف فرصت بسیار خوبی برای داشتن یک رابطه مثبت در آینده دارند و باید از گذشته تلخ درس بگیریم. در حالی که ما فرصت بسیار خوبی برای روابط مثبت داریم، استفاده از گزینه تحریم و فشار نمی تواند به بهبود روابط ما کمک کند.

ما نگرانی های جامعه بین المللی و ایالات متحده را درک می کنیم و لازم است که هر دو طرف باید گام های مثبتی برای ایجاد اعتماد بردارند.

ما باورمندیم که مسدود کردن پول های افغانستان نه مشکل را حل می کند و نه خواست مردم آمریکا است، بنابراین دولت شما باید پول های ما را آزاد کند. ما نگران هستیم که اگر وضعیت کنونی به همین منوال ادامه یابد، دولت و مردم افغانستان با مشکلاتی روبه‌رو خواهند شد و این امر به مهاجرت گسترده در منطقه و جهان منجر خواهد شد که این باعث بحران انسانی و اقتصادی برای جهان خواهد شد. مسدود کردن پول و تحریم‌های اقتصادی به صحت، معارف و سایر سیستم‌های خدمات ملکی افغانستان آسیب رسانده که به ضرر مردم افغانستان است. آسیب به این زیربناءها فقط به مردم افغانستان آسیب می رساند و این بدترین خاطره مردم افغانستان از ایالات متحده خواهد بود.

با شروع زمستان سرد درافغانستان، کشورمان همچنان از اثرات موج کرونا، خشکسالی، جنگ و فقر هنوزه هم رنج میبرد. با وضع تعزیرات از سوی امریکا نه تنها بالای تجارت و کاروبار در أفغانستان بلکه بر کمک های بشردوستانه نیز تاثیر گذاشته است. سازمان ملل متحد و سایر سازمان های بشردوستانه پیش بینی می کنند که در صورت تداوم این وضعیت، مردم افغانستان در زمستان امسال با مشکلاتی زیادی مواجه خواهند شد. مصاب شدن يك كودك به سوء تغذي، مردن یک مادر به دلیل نداشتن خدمات صحی، محروم کردن یک شهروند عادی افغان از کار، غذا، پوشاک، ادویه و سایر نیازمندی های اساسی، توجیه سیاسی ندارد و به حیثیت دولت و مردم امریکا لطمه وارد میکند؛ زیرا این فقط یک موضوع بشردوستانه است. لهذا ما امیدواریم که اعضای محترم کنگره آمریکا عمیقاً در این مورد فکر کنند. مشکلات پیش روی ملت ما ناشی از تحریم ها و برخورد یکجانبه و ناعادلانه مقامات آمریکایی باید منصفانه بررسی شود و به آن به شکل سطحی دیده نشود.

در پایان سخنان خود از دولت ایالات متحده می خواهیم که در حل این بحران انسانی و اقتصادی در افغانستان گام های مسئولانه بردارد تا درهای روابط ما در آینده باز شود و همچنان از دولت امریکا تقاضا داريم تا ذخایر بانک مرکزی افغانستان باز شود و محدودیت ها از حساب های ما برداشته شوند.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.