تا یک هفته راه باز نشود فاجعه در راه خواهد بود/افزایش ۳۰ درصدی بهای مواد غذایی در هرات
تا یک هفته راه باز نشود فاجعه در راه خواهد بود/افزایش ۳۰ درصدی بهای مواد غذایی در هرات

هرات در یک نشست خبری از افزایش"30 درصدی" بهای مواد غذایی و نفتی طی یک هفته گذشته ابراز نگرانی کرده و خواهان باز شدن راه به روی موترهای باربری شدند.

هرات در یک نشست خبری از افزایش”۳۰ درصدی” بهای مواد غذایی و نفتی طی یک هفته گذشته ابراز نگرانی کرده و خواهان باز شدن راه به روی موترهای باربری شدند.

بعد از آتش سوزی گمرک هرات، عدم توجه و پرداخت نشدن خسارت رانندگان از سوی دولت، آنان از یک هفته به این طرف دو راه مهم را به روی موترهای باربری مسدود کردند.

به گزارش خبرگزاری جمهور، محمد لطیف قناویزیان، معاون اول و سرپرست اتاق تجارت هرات هشدار داده و می‌گوید: اگر تا یک هفته دیگر راه به روی موترهای باربری باز نشود یک فاجعه بزرگ رخ خواد داد.

وی از این اقدام رانندگان به شدت انتقاد کرده و خواستار پایان دادن به این اعتراض شد.

او گفت کارخانه‌ها در شهرک صنعنی هرات مواد خام ندارد و اگر توجه جدی نشود همه شرکت‌های تولیدی با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

آقای قناویزیان علاوه کرد افغانستان قرار‌دادهای بین‌المللی را در زمینه تجارت داشته و ادامه این چالش‌ها قراردهای بین المللی را در افغانستان زیر سوال می‌برد.

در همین حال حمیدالله خادم، رئیس صنایع و معادن هرات گفت: از زمانی که دو راه تجارتی در این ولایت به روی موترهای باربری مسدود شده رانندگان موترهای باربری اکنون مسیر نمیروز و فراه را انتخاب کرده‌اند.

وی بیان داشت بعد از آتش سوزی گمرک هرات نزدیک به دو ماه از این حادثه سپری می‌‌‌‌‌‌شود اما روند تجارت در این ولایت حالت عادی ندارد.

به گفته آقای خادم هیئت‌های زیادی به هرات سفر کرده و یک ماه پیش گزارش شان را به رئیس جمهور سپرده‌اند.

معاون صنایع و معادن هرات از رئیس جمهور خواست وعده‌های را که برای تاجران و رانندگان داده باید عمل و جبران خساره کند.

وی در ادامه افزود مسدود شدن دو شاهراه یعنی تورغندی و اسلام قلعه به روی موترهای باربری توسط رانندگان ۸۰ درصد از کارخانه‌های شهرک صنعتی هرات با رکود مواجه شده است.

از سویی هم احمد سعید عضیمیان، معاون سرمایه گذاری اتاق‌ تجارت هرات می‌گوید: از یک هفته به این طرف هیچ موتر باربری وارد این ولایت نشده و شمارش معکوس برای یک فاجعه آغاز شده است.

او تأکید در گذشته همه روزه از گمرک اسلام قلعه بیش از ۵۰۰ موتر باربری شامل مواد غدایی، سوختی و دیگر کالاها وارد میشد.

به گفته وی پیش از این اتفاقات همه روز از گمر تورغندی هم بیش از ۱۰۰ موتر باربری شامل آرد، گندم و دیگر کالاها وراد می‌شد اما از یک هفته به این طرف هیچ موتری وارد هرات نشده است.

این همه مشکلات پس از آن شروع شد که گمرک اسلام قلعه نزدیک به دو ماه پیش آتش گرفت و زیان‌های زیادی را به تاجران و رانندگان وارد کرد.

همه تاجران و رانندگان پیش از این گفته بودند دلیل آتش سوزی در گمرک اسلام قلعه هرات مسئول آن دولت بوده و باید پاسخگو هم باشد.

پس از این حادثه هیئت‌ها از مرکز کشور یکی پی دیگر به هرات سفر کرده و معلومات‌های شان را با رئیس جمهور شریک کردند.

اما آنچه این رانندگان را خشمگین کرده وعده خلافی‌های است که این رانندگان از جانب دولت مرکزی عنوان می‌کنند.

رانندگان روزهای گذشته هم هشدار داده بودند تا زمانی که به حق خود نرسند و دولت جبران خساره نکند هیچ موتر باربری را اجازه حرکت نمی‌‌‌دهند.

  • نویسنده : حسن شریفی
  • منبع خبر : سایت خبری وطن24