تاکید جدی بر وحدت اسلامی و تقویت و انتقال این نگرش به جهان اسلام
تاکید جدی بر وحدت اسلامی و تقویت و انتقال این نگرش به جهان اسلام

محوریت این همایش در قالب گفتگوهای علمی پیرامون افکار مشترک امام جعفر صادق(ع) و امام ابوحنیفه(رح) با برگزاری شورای اخوت اسلامی و دانشگاه هرات می‌باشد.

همایش علمی بین المللی “اندیشه‌های وحدت آفرین در سیره امامین” امروز در ولایت هرات با حضور علمای مطرح کشور و مقامات دولتی برگزار شد.

به گزارش سایت حبری وطن۲۴، محوریت این همایش در قالب گفتگوهای علمی پیرامون افکار مشترک امام جعفر صادق(ع) و امام ابوحنیفه(رح) با برگزاری شورای اخوت اسلامی و دانشگاه هرات می‌باشد.

مولوی سیداحمد آخوندزاده، رئیس شورای اخوت اسلامی هرات می‌گوید: “وحدت اسلامی، نیاز اساسی امت می‌باشد و این صدا باید در سراسر عالم اسلام بپیچد.”

به بیان وی، علمای دینی که همواره راهکار همبستگی را ارائه می‌دهند، باید در منصه عمل هم بیشتر از گذشته وارد شده و به اخوت و برادری در کشور و جهان دامن بزنند.

از جانبی هم دکتر عبدالله فائز، رئیس دانشگاه هرات، اشتراکات فکری و اهداف همسوی امامین فریقین، امام جعفر صادق(ع) و امام ابوحنیفه(رح) بیشمار عنوان کرد.

به گفته او، مقابله هر دو رئیس مذاهب با استبداد و بی عدالتی‌های حکومت وقت، نشان دهنده فکر یکسان می‌باشد که این رویه می‌بایستی توسط پیروان آنان هم از سر گرفته شود.

از سویی هم آیت الله محمد هاشم صالحی، رئیس شورای عمومی علمای شیعه افغانستان که در این برنامه علمی – بین المللی شرکت کرده بود، تاکید داشت که مهمترین ابزار پیروزی دشمنان اسلام، ایجاد نفاق می‌باشد.

به بیان وی، هیچ کشور استکباری نتوانسته که به صورت رو در رو بر مسلمانان پیروز شود و تنها راه باقی مانده، نفاق است که آن هم با هوشیاری امت اسلامی، شکست خواهد خورد.

در همین حال عبدالخالق حقانی، رئیس حج و اوقاف ولایت هرات بیان کرد که افغانستان جایی برای تفرقه و نفاق میان شیعه و سنی نیست.

او همچنین افزود که تاریخ کشورمان نشان داده است که هیچگاه نمی‌تواند مانند سوریه، عراق و یمن شود و “کاخ نشینانی که قصد ایجاد تفرقه در میان مسلمانان را دارند، این آرزو را به گور خواهند برد.”

اما سید وحید قتالی، والی هرات با تاکید بر اخوت و همبستگی در کشور بیان کرد که این چنین همایش‌های بین المللی می‌بایستی همواره دایر شود و کمترین خروجی این همایش هم تکرار آن باید باشد.

آقای قتالی افزود که این بار صدای این ابتکار از هرات بلند شده که به یقین هرات شهر اخوت است و این پیام باید به سراسر منطقه و جهان برسد.

او افزود اسلام در تاریخ خود بنیانگذار وحدت بوده و این وحدت می‌تواند در سطح افغانستان، منطقه، جهان اسلام و حتی جهان بشری و انسانی گسترش بیابد.

گفتنی است که این همایش قرار است امروز و فردا به کار خود ادامه دهد.

عمده سخنرانی‌ها، روی ارائه مقالات علمی پیرامون اندیشه‌های وحدت آفرین از دیدگاه و منظر روسای مذاهب اسلامی است.

  • نویسنده : حسن شریفی
  • منبع خبر : سایت خبری وطن24