به صحنه کشانیدن رویداد تروریستی دانشگاه کابل با اجرای تئاتر در هرات
به صحنه کشانیدن رویداد تروریستی دانشگاه کابل با اجرای تئاتر در هرات

"تماس بی‌پاسخ" عنوان تئاتری بود که در جمعه هفته گذشته (13 حمل) در جبرئیل هرات راه اندازی و اجرا شد. این برنامه توسط گروه از جوانان تحت نام "جوانه بیدار" انجام شده است.

“تماس بی‌پاسخ” عنوان تئاتری بود که در جمعه هفته گذشته (۱۳ حمل) در جبرئیل هرات راه اندازی و اجرا شد.

این برنامه توسط گروه از جوانان تحت نام “جوانه بیدار” انجام شده است.

تماس بی‌پاسخ؛ این جمله روایت‌گرِ رویداد و فاجعه خونین دانشگاه کابل است که تقریبا هر باشنده افغانستان از آن عقده بر دل دارند و “عنوان تماس بی‌پاسخ” در دل شان آشناست.

همین چند ماه قبل حمله تروریستی به دانشگاه کابل باعث کشته و زخمی شدن ده‌ها دانشجو شد و روایت غم‌انگیزی را ثبت تاریخ کرد.

واکنش‌ها در جهان نسبت به این حادثه بی‌مانند بود.

از هشتگ‌های “جان پدر کجاستی” گرفته تا نوشته‌ها و همایش‌های بزرگی مرتبط با این حادثه؛ در افغانستان عزای ملی اعلام شد و در کشورهای بی‌شماری هم برنامه‌های در غم شریکی با خانواده‌های شهدای این حادثه دایر گردید.

برگزار کنندگان تئاتر تماس بی‌‌پاسخ می‌گویند از دو ماه به این طرف کار نویسندگی و برنامه ریزی‌های این هنرنمایی انجام شده است.

محمد باقر حسینی، کارکردان و نویسنده این برنامه در صحبت با سایت خبری وطن۲۴ گفت: “کار و هدف از اجرای تئاتر تماس بی‌پاسخ به صحنه کشانیدن گوشه‌ای از رخ‌داد تروریستی دانشگاه کابل است.”

حسینی می‌افزاید این برنامه از سوی جوانان به صورت مستقل انجام شده و هرگونه مصارف و هزینه‌های مرتبط با آن هم از سوی خودشان پرداخت شده است.

وی علاوه می‌کند روی ساخت و تاثیر گذاری این برنامه زحمات زیادی صورت گرفته و اصلی ترین هدف هم نشان دادن گوشه‌ای از حادثه غم‌انگیز و دلخراش دانشگاه کابل بوده است.

او در ادامه اضافه می‌کند “تئاتر در جامعه افغانستانی ما از ارزش نسبتا پایینی برخوردار است و میل و رغبت‌ها هم نسبت به این مساله در پایین ترین حد ممکن است.”

وی در اخیر با اشاره به عدم همکاری نهادهای حامی تئاتر و نبود فضا و امکانات برای برگزاری برنامه‌های هرچه بهتر در کشور می‌گوید: “دوست دارم این کارم در اکثر مکان‌های علمی کشور به نمایش گذاشته شود و این روایت غم انگیز به جوانان کشور معرفی شود.”

همچنین اشتراک کنندگان این برنامه که در هفته گذشته اجرا شد می‌گویند “هنرنمایی موفقانه و تاثیرگذاری زیادی در تئاتر تماس بی‌پاسخ دیده می‌شود.”

آنان علاوه می‌کنند با وجود که این برنامه‌ها بدون حمایت کدام نهادی صورت می‌گیرد ولی جوانان به صورت مستقل، زیباترین و خلاقانه‌ترین هنرنمایی‌ها را از خود به نمایش می‌گذارند.

با وجود این شرایط، به گفته اهل تئاتر افغانستان تا کنون در کشور توجهی آنچنانی از سوی دولت به هنر و هنرمندان نشده است.

در هرات هم هنرمندان بارها نسبت به کمبود امکانات و حتی مکان برای اجرای برنامه‌های شان گلایه کردند.

دولت اما بارها وعده همکاری و حمایت از هنرمندان را داده است.

 

 

 

 

  • نویسنده : عبدالله اخلاقی
  • منبع خبر : سایت خبری وطن24