بناهای تاریخی و خطر سیلاب؛ منارجام غور در تهدید سیلاب قرار دارد

منارجام؛ میراث بزرگ و با قدامت تاریخی کشور این روزها در میان دره‌های پرپیچ و خم و سیلاب خیز جام ولایت غور تنها مانده است.

نگرانی‌ها نسبت به فروپاشی این منار هم‌زمان با سیلاب‌های خطرناک این روزها که صدها کشته و زخمی در گوشه کنار افغانستان گذاشته، بیشتر از گذشته شده است.
با وجود طوفان سیلاب‌ها در کشور و مشخصا ولایت غور در طول سال‌ها اما این اثر تاریخی با قدامت هم‌چنان در میان دره‌ی جام در امتداد هریرورد ایستاده است.
ایستادگی در شرایطی که در همین چند سال اخیر چندین خطر طبیعی از جمله زلزله، سیلاب شدید در دره جام و بارندگی‌های شدید را سرگذاشته است.
به گزارش خبرگزاری وطن24، منارجام دومین اثر بزرگ خشتی جهان است که ثبت میراث جهانی یونسکو شده اما تا کنون اقدامات خاص و چشم‌گیری از سوی این نهاد بین‌المللی برای حفاظت از این سازه صورت نگرفته است.
مسئولان محلی غور بارها نسبت به فروپاشی این منار تاریخی هشدار داده‌اند.

اداره محلی غور در اقدامی قطعه محافظتی برای منارجام ایجاد کرده و به گفته‌ی رئیس اطلاعات و فرهنگ این ولایت تلاش حداکثری آنان برای سرپا نگه داشتن منارجام صورت گرفته است.
او اما گفته که ترمیم مجدد و کار اساسی برای حفاظت از این بنای تاریخی نیاز به همکاری نهادهای بین‌المللی دارد و از یونسکو خواسته بود تا برای منارجام قبل از این‌که در اثر حوادث فرو بپاشد، کاری انجام دهد.
با این حال، فعالان در غرب کشور در گفتگو با خبرگزاری وطن24 می‌گویند که نگرانند روزی منتظر فاجعه‌ی فروپاشی منارجام غور باشند.
عبدالمجیر فیاض، فعال فرهنگی و اجتماعی می‌گوید که سیلاب‌ها در اقصی نقاط کشور مخصوصا ولایت غور تلفات و خسارات زیادی برجای گذاشته است.
به‌‌گفته او، نگرانی‌های جدی نسبت به فروپاشی منارجام غور ایجاد شده و در صورت سرازیر شدن سیلاب در دره جام که یک منطقه کوهستانی سیلاب خیز است، منار در خطر بزرگ خواهد بود.
او می‌گوید که طی سالیان متمادی صدای آنان نسبت به موجودیت تهدید طبیعی بالای منارجام بلند بوده اما نهادهای بین‌المللی هیچ توجهی خاصی نسبت به ترمیم و نگه‌داری این سازه مشترک تمدنی انجام نداده‌اند.
او علاوه می‌کند که نگران است روزی شاهد خبر ناگوار فروپاشی منارجام باشد؛ هیچ توجهی نسبت به منارجام نمی‌شود؛ این میراث مشترک باید حفظ شود و همه وظیفه دارند تا به اندازه‌ی توان شان برای حفظ و پایداری این منار که نمایان‌گر یک تمدن مشترک و بزرگ است، تلاش کنند.
او تاکید می‌کند که برخی نهادهای منطقه‌ای و سازمان‌های داخلی نیز می‌تواند با حمایت وزارت اطلاعات و فرهنگ جهت بازسازی و نگه‌داری منارجام غور کار کنند. «در صورت عدم تمایل یونسکو به همکاری باید حکومت مرکزی و نهادهای فرهنگی تلاش کنند تا این میراث هم‌چنان زنده نگه داشته شود.»
منارجام 829 سال قبل از امروز بنا شده و با وجود کم‌توجهی‌ها هم‌چنان باعث شده گردشگران خارجی و داخلی برای تماشای آن به غور سفر کنند.

گفتگوی صو.تی:

منبع خبرگزاری وطن24
توسط عبدالله اخلاقی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.