بردن نام و ثبت هویت زنان آیا مغایر مبانی اسلامیست؟
بردن نام و ثبت هویت زنان آیا مغایر مبانی اسلامیست؟

برخی از کارشناسان دینی و زنان فعال هرات از کمپاین درج نام زنان در شناسنامه ها و ذکر اسم آنان در بین مردم استقبال می کنند.

برخی از کارشناسان دینی و زنان فعال هرات از کمپاین درج نام زنان در شناسنامه ها و ذکر اسم آنان در بین مردم استقبال می‌کنند.

به گفته آنان متون دینی و ارزش های اسلامی هویت و نام را حق مسلم یک انسان معرفی کرده است.

به گزارش خبرگزاری وطن۲۴، دکتر سید مهدی افضلی استاد دانشگاه و حوزه می گوید: “آن چیزی که به عنوان هویت یک انسان به رسمیت شناخته می شود، اسلام و ارزش های دینی با آن هیچگونه مخالفت ندارد.”

او می‌گوید با نگاه به متون دینی و قرآن دیده می شود که زنان و مردان گاهی با اسم و گاهی با کنیه معرفی و مورد خطاب قرار گرفته است.

وی اضافه می‌کند در بحث کاربرد کنیه به جای اسم، بیشتر از نقش جنسیتی، نقش احترام، حیا و عفت یک انسان مطرح است و در کشور ما نیز خطاب زنان بیشتر با کنیه تحت تاثیر قرار گرفته از فرهنگ عرب و مساله احترام به دیگران مورد توجه است.

او بیان می‌کند “ذکر نام زن برمیگرده به احوال روانی جامعه و اگر از مجموعه بزرگ زنان در کشور در مورد ذکر نام شان در کوچه و بازار و مکان های دیگر نظرخواهی شوند آیا رازی به این کار هست یا نه؟”

او تاکید می‌کند به جای شعار های سمبولیک و نمادین گونه، تلاش شود در راستای تثبیت حقوق واقعی زنان کار های عملی صورت بگیرد.

همچنان فریده رزاقی استاد دانشگاه هرات می‌گوید: “کمپاین ذکر نام زن در طول سه سال گذشته تا حدودی توانسته بعضی حساسیت ها را نسبت به این مساله کم کند و همچنان ادامه داشتن این کمپاین می تواند نتایج بهتری به دنبال داشته باشد.”
به گفته او “بخاطر رفع مشکلات بانوان در کشور باید پا را فراتر از هشتگ های فیسبوک بگذاریم و در این زمینه کار های اساسی و موافق با حقوق واقعی یک زن در جامعه انجام دهیم.”

او افزود در فرهنگ و ارزش های اسلامی ذکر نام زن مایه ننگ برای مردان و بی حرمتی نسبت به آنها به شمار نمی رود و تلاش صورت بگیرد طبق این ارزش ها هویت زنان را در کشور از زیر افکار سنتی و نادرست بیرون بکشند.

با این حال انیسه سروری رئیس امور زنان هرات می گوید: “کمپاین نام من کجاست که در سال های گذشته شروع شده بود تا کنون مورد حمایت چهره های سرشناس کشور قرار گرفته و مردان و زنان از ذکر نام بانوان در بین جوامع استقبال کردند.”

او می گوید ریاست امور زنان و فعالان مدنی ولایت هرات در راستای ذهنیت سازی و آگاهی دهی نسبت به این قضیه در بین خانم ها در مرکز شهر و ولسوالی های این ولایت فعالیت های اثر بخش را انجام داده اند.

او می افزاید ” خواست ما این بود که در تذکره های جدید نام مادر در کنار نام پدر درج شود ولی متاسفانه توجه آنچنانی در این زمینه از سوی دولت صورت نگرفت.”

وی بیان می کند دادخواهی زنان در این زمینه جریان دارد و امیدواری بر این است تا دولت مردان کشور در این زمینه توجه جدی نمایند.

وی با اشاره به فرهنگ سنتی مردم افغانستان گفت بیشتر مردم کشور پای بند به سنت های قدیمی می باشند و از ذکر نام زنان که حق مسلم آنهاست ننگ و عار دارد.

وی ادامه می دهد “کم کم مبارزه علیه این نوع دیدگاه مردم نسبت به بانوان آغاز شده و هدف بر این است تا به یک جامعه مدرنیته برسیم.”

با کنیه صدا زدن خانم ها در بین مردم افغانستان یک رسم و عرف قبول شده به شمار می رود.

اکثر مردم افغانستان اینگونه خطاب کردن زنان را مایه احترام و بزرگ بینی زنان تلقی می کنند.

فعالان مدنی در کشور و همچنان آگاهان حقوق زن با راه اندازی کمپاین نام من کجاست در شبکه های اجتماعی می گویند نگرفتن نام زنان بی حرمتی نسبت به آنها هستند و ذکر نام بانوان را یک اصل، حق و هویت برای آنها معرفی می کنند.

  • نویسنده : عبدالله اخلاقی
  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24