با وجود داغ بودن تنور جنگ در کشور، به صلح امید بسته‌ایم

فعالان در ولایت فراه می‌گویند به دلیل خشک‌سالی و افزایش دامنه ناامنی و جنگ در این ولایت، مردم دست‌ خالی‌تر از هر سالی به سراغ تجلیل از عید قربان می‌روند.

آنان می‌گویند با وجود این وضعیت، مردم امید به صلح و آتش‌بس دایمی دوخته‌اند.

جبار جبران، فعال مدنی در ولایت فراه به وطن24 گفت: در سال جاری خشک‌سالی و درگیری‌هایی بین دولت و طالبان تاثیرات منفر روی اقتصاد مردم این ولایت گذاشته است.

به بیان وی علاوه بر اقتصاد ضعیف مردم، از دست رفتن بنادر و ولسوالی‌ها از کنترل دولت هم تاثیر منفی روی قیمت مواد غذایی در بازارهای فراه گذاشته است.

او می‌گوید از زمان که بندر شیخ ابونصر فراهی به دست طالبان افتاده قیمت‌ها در بازار به طور چشم‌گیری افزایش داشته است و این روند با اقتصاد ضعیف مردم فراه سازگاری ندارد.

وی همچنین تاخیر در روند پرداخت معاشات کارمندان پایین رتبه دولتی را هم از جمله عوامل ضعف قدرت اقتصادی مردم فراه در آستانه عید قربان می‌داند.

با این حال، مسئولان در شهرداری فراه می‌گویند شیوع ویروس کرونا، افزایش دامنه جنگ و درگیری‌ها و در این اواخر مسدود بودن بندر ابونصر فراهی از جمله عواملی است که باعث شده نسبتا در بازارها قیمت‌ها افزایش یابد.

نجیب‌الله ادب‌یار، شهردار فراه ادامه می‌دهد قیمت بعضی محصولات که از خارج از کشور به فراه وارد می‌شود نسبت به محصولات داخلی بیشتر افزایش یافته است.

او می‌گوید “جُنب و جوش” مردم در آستانه عید هم‌چنان ادامه دارد و این مساله امیدوار کننده است.

در ولایت فراه هرساله مردم به گونه‌ی متفاوتی عید قربان را تجلیل می‌کنند.

در سال جاری اما مردم هم به دلیل افزایش حملات طالبان خسته از جنگ‌اند و هم صدها فامیل مجبور به ترک خانه‌های شان شدند.

 

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.