بازاریابی شبکه‌ای جز دزدی دیگر چیزی نیست مردم هوشیار باشند
بازاریابی شبکه‌ای جز دزدی دیگر چیزی نیست مردم هوشیار باشند

حجت‌الاسلام محمد یزدانی امام جمعه شهرک المهدی جبرئیل هرات در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته به موضوع فعالیت شرکت بازاریابی شبکه‌ای که زیر نام مارکتینگ در افغانستان کار می‌کند پرداخت و معامله با این شرکت را دزدی و غیر شرعی خواند.

به گزارش خبرگزاری وطن۲۴، آقای یزدانی گفت: “چیزی بنام بازاریابی شبکه‌ای یا اونکسیوم این روزها برخی از مردم را به خود جذب کرده که جز دزدی و فریب دیگر چیزی نیست، مردم باید هوشیار باشند.”

وی افزود روند بازاریابی شبکه‌ای را نه عقل می‌پذیرد و نه شرع و عرف، باید جلو گسترش آن گرفته شود.

او که نماینده آیت‌الله محقق کابلی یکی از مراجع تقلید اهل تشیع در هرات است همچنان تصریح کرد که مسأله بازاریابی شبکه‌ای از سوی این مجتهد نیز حرام خوانده شده است.

امام جمعه شهرک المهدی جبرئیل هرات از مسئولان حکومتی خواست که جلو راه‌اندازان این برنامه را بگیرند تا مردم بیشتر از این ناحیه آسیب نبیند.

روند فعالیت بازاریابی شبکه‌ای اینگونه است که مسئولان شرکت از هر فرد ۴۴۰ دالر امریکایی در بدل چهار شب اقامت در یکی هوتل‌های افغانستان اخذ می‌کند و این فرد اگر افرادی دیگری را عضوی این پروسه کند مبلغی به وی تعلق می‌گیرد و این حلقه اینگونه ادامه پیدا می‌کند.

در این پروسه هر شخص می‌تواند افراد و زیر مجموعه‌هایی خودش را داشته باشد.

بازاریابی شبکه‌ای در هرات در این اواخر سرزبانهاست و برخی از مردم بخصوص جوانان با پرداخت مقدار مشخص پول عضو این شبکه شده است.

 

  • نویسنده : سید غفور هاشمی ثاقب
  • منبع خبر : وطن24