انتقاد امارت اسلامی از عدم همکاری جهان برای جایگزینی کشت مواد مخدر

مسئولان وزارت زراعت و آبیاری امارت اسلامی از عدم همکاری سازمان ملل در راستای کشت جایگزین مواد مخدر انتقاد می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری وطن24، صدراعظم عثمانی، معین وزارت زراعت و آبیاری روز گذشته در دیدار با «ثریا بوزورکوا»، معاون برنامه پیشرفت و توسعه سازمان ملل‌ از عدم همکاری نهادهای بین‌المللی برای کشت جایگزین کوکنار در افغانستان انتقاد کرد.

بر بنیاد اعلامیه وزارت زراعت، عثمانی در این دیدار گفته: «ما مانع کشت خشخاش شدیم، اما نهادهای بین‌المللی هیچ نوع همکاری واقعی با کشاورزان در رابطه با کشت خشخاش نداشته‌اند.»

وی افزوده که امارت اسلامی در این راستا خواهان همکاری است تا کشاورزان دوباره به کشت خشخاش روی نیاورند و جایگزین آن را برایشان معرفی شده و مورد حمایت قرار بگیرند.

عثمانی ادامه داد: هزینه اداری پروژه‌ها بسیار زیاد است، ما از مؤسسات و نهادهای بین‌المللی می‌خواهیم تا بودجه‌ای که از طرف کمک‌کنندگان مشخص می‌شود با شفافیت کامل اجرا شده و هزینه‌های خارج از کشور و اداری خود را محدود کنند.

معاون برنامه پیشرفت و توسعه سازمان ملل‌ نیز در این دیدار گفته: ما آمده‌ایم تا در هماهنگی با شما راه حلی پیدا کنیم؛ من موافقم که در مصرف بودجه باید شفافیت و عدالت در نظر گرفته شود، ما هم می‌خواهیم پول کمک شده به مردم افغانستان، به‌خصوص کشاورزان برسد.

بر اساس گزارش جدید دفتر مواد مخدر و جرائم سازمان ملل، کشت مواد مخدر بعد از روی کار آمدن امارت اسلامی و در یک سال اخیر 95 درصد کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، در پی کاهش بی‌سابقه کشت خشخاش درآمد کشاورزان از فروش محصول تریاک به تاجران از یک میلیارد و 360 میلیون دلار به 110 میلیون دلار در سال 2023 کاهش یافته است که این رقم کاهش 92 درصدی را نشان می‌دهد.

منبع خبرگزاری وطن24
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.