امسال هرات 17 تن زعفران خالص تولید کرده است

به گزارش خبرگزاری وطن24، نصیراحمد درانی، وزیر زراعت آبیاری و مالداری کشور در سفرش به هرات می‌گوید: تولیدات زعفران در این ولایت نسبت به سال گذشته 3.3 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی بیان داشت باید تولید کنندگان زعفران تلاش کنند کیفیت زعفران خود را بالا ببرند تا بازارهای بین المللی را به اختیار خود بگیرند.

وزیر زراعت یادآور شد هم اکنون افغانستان در ردیف سوم تولید کنندگان زعفران در جهان قرار دارد.

آقای درانی هشدار می‌دهد در صورتی که تولید کنندگان زعفران در کیفیت این محصول با ارزش غفلت کنند، افغانستان بازارهای بین المللی را از دست خواهد داد.

او ادامه داد در حال حاضر زعفران کشور در بازارهای جهانی از فروش خوبی برخوردار می‌باشد.

وزیر زراعت علاوه کرد هم اکنون زعفران افغانستان به کشورهای عربستان سعودی، چین، ترکیه، هند و امارات متحده عربی صادر می‌شود.

وی از وارد کنندگان زعفران خواست از دیگر کشورها زعفران وارد نکنند، چرا که به تولیدات داخلی زیان وارد می‌کند.

در همین حال عبدالصبور رحمانی، رئیس زراعت هرات می‌گوید: این ولایت با تولید بیش از 90 درصد زعفران افغانستان، جایگاه نخست را در کشور به خود اختصاص داده است.

وی بیان داشت هرات از اوایل سال جاری تا کنون بیش از 15 تُن زعفران را تولید کرده و انتظار می‌رود تا آخر امسال تولید زعفران این ولایت به 17 تُن برسد.

آقای رحمانی ادامه داد بیش از 7 هزار هکتار زمین در این ولایت تحت کشت زعفران قرار دارد.

گفتنی است که در این نمایشگاه 37 غرفه وجود دارد که 25 غرفه مربوط به زعفران و متبافی آنها اختصاص دارد به غذاهای زعفرانی و دیگر محصولات زعفرانی.

این نمایشگاه به مدت دو روز در داخل ریاست زراعت هرات به روی شهروندان باز می‌باشد.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.