امریکا سه مجوز صادر کرد / تحریمی برای افغانستان وجود ندارد

وب سایت رسمی دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت مالیه ایالات متحده  (OFAC)درخبری گفته که سه مجوز عمومی برای تسهیل جریان مستمر کمک‌های بشردوستانه و سایر حمایت‌ها برای مردم افغانستان صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری وطن24، به نقل وب سایت OFAC، وزارت مالیه امریکا گفته ‌است که هیچ تحریمی وجود ندارد که صادرات کالا یا خدمات به افغانستان، جابه‌جایی یا ارسال پول به داخل و خارج از افغانستان، یا فعالیت در این کشور را ممنوع کند.

با این حال گفته شده این شرایط مشروط بر این‌ است که چنین معاملات یا فعالیت‌هایی شامل افراد و نهادهای تحریم‌شده نباشد.

در این بیانیه که روز گذشته (چهارشنبه، 1 جدی) منتشر شد، آمده است که این اقدامات بر تعهد ایالات متحده برای حمایت از مردم افغانستان و ادامه رویه دیرینه دولت امریکا در مجوز دادن به ارائه کالاها و خدمات بشردوستانه به مناطق تحت تأثیر تحریم‌های ایالات متحده تأکید می‌کند.

این در حالی است که نزدیک به 10 میلیارد دالر از ذخایر مالی افغانستان توسط امریکا منجمد شده است.

در این بیانیه آمده‌است: “ایالات متحده بزرگ‌ترین تامین‌کننده کمک‌های بشردوستانه در افغانستان است. ما متعهد به حمایت از مردم افغانستان هستیم، به همین دلیل است که خزانه‌داری این اقدامات اضافی را برای تسهیل کمک‌ها انجام می‌دهد. متأسفانه، اقتصاد افغانستان با چالش‌های بزرگی مواجه است که به دلیل وابستگی طولانی‌مدت کشور به کمک‌های خارجی، کمک‌های مالی و فرار بخش خصوصی، خشک‌سالی، مسائل ساختاری اقتصاد کلان و همه‌گیری COVID-19 تشدید شده‌است”.

وزارت مالیه امریکا علاوه کرده که این وزارت، مجوزهای گسترده‌ای را ارائه کرده‌است که تضمین می‌کند سازمان‌های غیردولتی، بین‌المللی و دولت ایالات متحده می‌توانند به ارائه کمک به افراد نیازمند ادامه دهند.

براساس بند 17 ، 18 و 19 از این مجوزها، “کلیه معاملات و فعالیت‌های مربوط به امارت اسلامی یا شبکه حقانی با رعایت شرایط خاص مجاز است.”

مجوزهای تازه امریکا، پس از تایید قطعنامه پیشهادی این کشور در شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا توسط 15 عضو این سازمان صادر شده‌است.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.