اقامه نماز عید در سایۀ امنیت در هرات/عالمان دین خواهان حمایت مردم از فقرا شدند

نماز عید سعید قربان با حضور گسترده مردم در سایۀ امنیت در تمام مساجد هرات صبح امروز (دوشنبه، 28 جوزا) برگزار شد.

سخنران در خطبه‌های نماز عید در مورد ارزش‌های دینی عید سعید قربان صحبت کرده و هزاران تن از نمازگزاران این ولایت در حق مردم مظلوم عالم از جمله ساکنان غزه دعا کردند.

به گزارش خبرگزاری وطن24، مردم هرات امروز به صورت باشکوهی در مساجد جامع هرات حضور یافته‌ و نماز عید را در سایه امنیت اقامه کردند.

در مسجد جامع صادقیه هرات، حجت‌اسلام و المسلمین سید بشیر مهدی‌زاده، در خطبه‌های نماز عید سعید قربان بر صله رحم به ویژه در این ایام تاکید کرده و گفت که عید بهانه‌‌ایست تا مردم کینه و کدورت‌های گذشته را رها کنند و به دید و بازدید همدیگر بپردازند.

آقای مهدی زاده در ادامه صحبت با اشاره به مسئله غزه بیان کرد که امام زین‌العابدین در کتاب صحیفه سجادیه گفتند که ظالم به دلیل ضعف خود ظلم می‌کند و ظلم فعلی استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی بالای مردم غره به دلیل ضعف و ترس از دست دادن جایگاه قدرت آنان است.

این عالم دین عنوان کرد که این ظلم قطعا پایان خواهد یافت و در پایان آن، یک‌پارچگی مسلمانان را نیز در پی خواهد داشت.

مردم نیز با حضور هزاران نفری در نمازهای عید به حق مظلومان عالم دعا کرده و خواستار همدلی و وحدت بین مردم افغانستان شدند.

آنان تاکید کردند از مناسبت‌های مهم ارزشی مانند عید قربان باید برای تحکیم وحدت و برادری در کشور استفاده شود.

عالمان دین نیز از مردم خواستند فقرا و نیازمندان را از کمک فراموش نکنند.

مولوی هبت‌الله فاضلی، خطیب مسجد جامع هرات می‌گوید عید قربان فرصتی است تا تمام مسلمانان کینه‌ و دشمنی‌ها را کنار بگذارند و در کنار هم وحدت امت اسلامی را تحکیم بخشند.

این عالم دین از مردم خواسته است که در این عید که عید رحمت و مددرسانی است، نیازمندان و فقرا را فراموش نکنند و دست‌گیر آنان باشند.

عید قُربان یا عید الأضحی روز (دهم ذی‌الحجة) از اعیاد بزرگ مسلمانان است.

در چنین روزی حضرت ابراهیم(ع)، فرزندشان حضرت اسماعیل(ع) را به قربانگاه برد که جبرئیل به همراه «گوسفند» بر او نازل شد و ابراهیم(ع) را مأمور به ذبح آن کرد. قربانی کردن در این روز بر حاجیانی که در سرزمین منا حضور داشته باشند واجب و برای سایر مسلمانان مستحبّ مؤکد است.

منبع خبرگزاری وطن
توسط روح‌الله حیدری
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.