افغان‌ها باید خودشان قادر به مراقبت از کشورشان باشند
افغان‌ها باید خودشان قادر به مراقبت از کشورشان باشند

رئیس جمهور امریکا در واکنش به حملات اخیر در افغانستان گفته که افغان‌ها باید خود قادر به مراقبت از کشورشان باشند.

رئیس جمهور امریکا در واکنش به حملات اخیر در افغانستان گفته که افغان‌ها باید خود قادر به مراقبت از کشورشان باشند.

دونالد ترامپ  رئیس جمهور امریکا گفته که نیروهای امریکایی سال‌ها است که همانند پولیس در افغانستان عمل می‌کنند و اکنون افغان‌ها باید از کشورشان مراقبت کنند.

ترامپ افزوده: “ما سال‌هاست که در آنجا (افغانستان) هستیم، مانند نیروی پولیس. ما در افغانستان نمی‌جنگیم، ما یک نیروی پولیس در افغانستان هستیم و در بعضی از مقطع‌ها آنها (افغا‌ن‌ها) باید قادر به مراقبت از کشورشان باشند.”

این در حالی است که پس از حملات اخیر کابل و ننگرهار وزارت خارجه امریکا نیز با نشر اعلامیه‌ای گفت که این حملات انزجار انگیز و شنیع تروریستی را در افغانستان با شدیدترین الفاظ تقبیح می‌کند.

در اعلامیه این وزارت آمده: “ملاحظه کردیم که طالبان هرگونه مسوولیت را رد کرده و این حملات را شنیع خوانده و تقیبح کرده‌اند. طالبان و حکومت افغانستان باید همکاری کنند تا عاملان این حملات به عدالت کشانده شوند.”

حکومت و مردم افغانستان، طالبان را عامل اصلی حملات تروریستی کابل و ننگرهار دانسته‌اند.

جمهور غنی شب گذشته در یک پیام ویدیویی در پی‌تشدید حملات تروریستی به ویژه انجام حملات تروریستی دیروز کابل و ننگرهار به نیروهای امنیتی دستور داد عملیات‌های تهاجمی شان را بر علیه طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی از سر گیرند.

اما طالبان مسوولیت این حملات و پیام  جمهور غنی را رد کرده‌اند.

گفتنی است که در حمله دو روز پیش کابل که توسط سه مهاجم انتحاری بر شفاخانه ولادی صد بستر دشت برچی انجام شد به شمول مادران و نوزادان ۲۴ نفر کشته و ۱۶ تن دیگر زخمی شدند.

همچنین در حمله ننگرهار که توسط یک فرد انتحاری بر یک مراسم تشیع جنازه انجام شد، بیشتر از ۳۰ غیر نظامی کشته و بیش از ۱۰۰ تن دیگر زخمی شدند.

  • منبع خبر : خبرگزاری وطن24