منشوری از آگاهی ها

افغانستان ترامپ را از جایزه صلح نوبل دور کرد

در روزهای اخیر ابعاد تازه‌ای از پشت پرده نارضایتی واشنگتن از حل نشدن اختلافات میان اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی پیشین افغانستان و معطل ماندن اجرای توافقنامه صلح آمریکا و طالبان خبر می‌دهند.

شبکه ان‌‌بی‌سی آمریکا امروز، هفتم آوریل فاش کرده که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دو هفته پیش به طمع بدست آوردن جایزه صلح نوبل، مایک پومپئو، وزیر خارجه‌ را با یک اخطار به کابل فرستاد.

دو مقام فعلی و پیشین مطلع به شبکه خبری ان‌بی‌سی گفتند که آقای ترامپ به طور خصوصی به همکارانش فشار آورده بود که با ترتیب یک نمایش پرآوازه برای او در توافق صلح و ختم جنگ افغانستان، او جایزه صلح نوبل را ببرد.

رئیس جمهوری آمریکا در نوامبر ۲۰۱۹ می‌خواست برخی از رهبران طالبان را به کمپ‌ دیوید دعوت کند که با افزایش حملات طالبان و کشته شدن یک سرباز آمریکایی مذاکرات با طالبان را متوقف ساخت.

اما یک مقام ارشد گفته که مشاوران رئیس جمهور به او گفتند که صلح افغانستان “یک روند کند، لرزان و زشت” دارد و رئیس جمهور نباید با یک توافق شکننده خود را مواجه سازد.

دو روز پیش نیز خبرگزاری رویترز روز گذشته، ۵ آوریل به نقل از سه منبع در واشنگتن خبر داد که منبع کاهش یک میلیاردی کمک‌های آمریکا از “بودجه سه ربع سال جاری” نیروهای امنیتی افغانسنان، کسر خواهد شد.

بیشتر این کمک برای پرداخت حقوق،معاش، غذا، سوخت،تیل، تجهیزات و زیرساختها برای حمایت از سربازان ارتش و پولیس افغانستان مصرف می‌شود.

این مقام‌ها گفتند که ‌آقای ترامپ شخصا پیام اخطار را قبل از این که مایک پومپو وارد کابل شود، داده بود.

این مقام‌ها گفتند که دونالد ترامپ از برآورده نشدن انتظاراتش عصبانی است.

سخنگویان کاخ سفید، وزارت خارجه آمریکا و مایک پومپئو در این مورد اظهار نظری نکردند.

به گفته مقامات، پومپئو به عبدالله گفته بود که “او باید از غنی حمایت کند.” و پیام رئیس جمهور آمریکا را رسانده که “تنها یک تیم از کابل” بیاید.

داکتر عبدالله عبدالله نیز از جلساتش با مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا یاد کرد و گفته بود که پومپئو “به قصد میانجیگری نیامد”، بلکه خواست “برای حل فوری بحران سیاسی جدا تاکید کند. همچنین آقای عبدالله گفت که پومپئو از او و آقای غنی خواسته که خودشان راه‌حل پیدا کنند: “طریق و روش‌اش را به ما گذاشتند.”

ان بی سی گزارش می‌دهد که یک مقام دیگر گفت که واشنگتن “امیدوار” بود که اخطار رئیس جمهور آمریکا موثر واقع شود.

 

این مقام‌ها گفتند که دونالد ترامپ در هفته‌های اخیر از برآورده نشدن انتظاراتش در افغانستان عصبانی است.

اما دو طرف اختلافات غنی و عبدالله، دو رقیب سیاسی در کابل پیشنهاد از “خودگذری” پومپئو را نپذیرفتند و اختلافات حل نشده مانده است.

آلیس ویلز، معاون وزارت خارجه آمریکا نیز دیروز در توییتی نوشته که کمک‌های جهانی نمی‌تواند به همین شکل به افغانستان ادامه یابد.

در این توییت آمده که ادامه کمک‌های بین‌المللی مستلزم یک دولت فراگیر در افغانستان است و “ما همه باید رهبران افغانستان را برای توافق روی ایجاد یک حکومت فراگیر پاسخگو کنیم.”

اختلافات میان حکومت و گروه طالبان بر سر آزادی زندانیان نیز حل نشده است.

هفته گذشته پومپئو از پیشرفت در روند معرفی یک تیم مذاکره کننده و آزادی زندانیان دو طرف استقبال کرده بود.

نظرات بسته شده است.