ارگ برای گفتگو با طالبان یک تیم مذاکراتی همه شمول را تشکیل داد

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان از اعلام فهرست هیات مذاکره کننده دولت افغانستان استقبال کرده است.

آقای خلیلزاد در یک تویت کوتاهی گفته: “می‌خواهم به حکومت افغانستان و رهبران سیاسی و جامعه مدنی به خاطر گردهم آمدن شان، مبارکباد می‌گویم. آنان برای گفتگوها با طالبان یک تیم مذاکراتی همه شمول را تشکیل داده‌اند.”

او افزوده که هیات جمهوری اسلامی نمایانگر نمای واقعی ملت و نقش سازندهء زنان است.

به گفته او، این اجماع  یک گام پر مفهومی است که طرف‌ها را به طور قابل ملاحظه به مذاکرات بین الافغانی نزدیک‌تر می‌سازد.

سفارت امریکا در کابل نیز از اعلام هیات مذاکره دولت افغانستان استقبال کرده و آن را یک گام مهم در روند صلح افغانستان خوانده است.

این سفارت در صفحه تویترش نوشته که امریکا آماده است زمینه مذاکره رو در رو را میان هیات دولت و طالبان فراهم سازد تا صلح در افغانستان تامین شود.

دولت افغانستان شب جمعه (8 حمل) فهرست هیات 21 نفری را اعلام کرد و تاکید ورزید که این هیات به رهبری معصوم استانکزی رییس پیشین امنیت ملی افغانستان با طالبان مذاکره خواهد کرد.

معصوم استانکزی، فاطمه گیلانی، عبدالمتین بیک، فوزیه کوفی، ضرار احمد مقبل، عبدالهادی ارغندیوال، رسول طیب، حبیبه سرابی، غیرت بهیر، حفیظ منصور، غلام فاروق مجروح، مولوی عنایت الله بلیغ، باتور دوستم، کلیم الله نقیبی، محمد ناطقی، جنرال ایوب انصاری، شهلا فرید، شریفه زرمتی، خالد نور و داکتر امین احمدی شامل این هیات اند.

ریاست جمهوری افغانستان تاکید کرده که این هیات پس از مشوره و رایزنی‌های گسترده با اقشار مختلف جامعه اعلام شده و مذاکرات همه جانبه را به نمایندگی از دولت افغانستان با طالبان به پیش خواهد برد.

رییس جمهور غنی گفته که این هیات در مذاکرات صلح با طالبان، منافع ملی و ارزش‌های مردم افغانستان در نظر گرفته و برای صلح دایمی در کشور تلاش خواهد کرد.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.