افغانستان اشغال شده است/ طالبان با سران افغانستان مذاکره کنند/ افغانستان جای آمریکایی‌ها نیست

محمد اسماعیل ‌خان، مطرح‌ترین چهره جهادی در غرب و جنوب افغانستان امروز با حملات تند به آمریکا، علنا کشور را درگیر اشغال قوای خارجی دانست و گفت، مهمترین شاخصه این ادعا، شکست مذاکرات 9 ماهه صلح با یک توئیت ترامپ بود.

به گزارش خبرگزاری وطن24، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دو شب قبل در یک رشته توئیت پای خود را از مذاکرات با طالبان پس کشید و به 9 ماه مذاکرات خود با این گروه خاتمه داد.

حالا این چهره جهادی و وزیر پیشین انرژی و آب کشور از طالبان خواسته که از این اقدام آمریکا درس بگیرند و به جای مذاکره با بیگانگان، با چهره‌های سیاسی و دلسوز کشور مذاکره کنند.

او که این صحبت‌ها را در تالار مولانای شهر هرات به زبان می‌آورد، مشخصا تاکید کرد که سران حکومتی افغانستان به هیچ عنوان دارای استقلالیت و آزادی نیستند و این آمریکا است که برای صلح، جنگ، آینده و در کل همه چیز افغانستان تصمیم می‌گیرد.

اسماعیل خان در ادامه خطاب به طالبان بیان کرد: “ای طالبانی که خود را مسلمان می‌دانید، خواهان نظام اسلامی هستید و می‌خواهید در افغانستان حکومت اسلامی حاکم باشد! دیگر کاری نکنید که خارجی‌ها برایمان تصمیم بگیرند؛ بیایید با مردم افغانستان و چهره‌هایی که مسلمان واقعی هستند، خداپرست هستند و به فکر سرنوشت افغانستان هستند، مذاکره کنید.”

این رهبر و فرمانده مطرح جهادی همچنین علاوه کرد در شرایط فعلی از آسمان بمب آمریکایی‌ها مردم را می‌کُشد و از زمین هم سلاح‌های پاکستانی، طالبان این مسائل را درک کنند و نگذارند بیگانگان برای ما تصمیم بگیرند.

او خواهان این شد که طالبان با مذاکراتی بین الافغانی، به جنجال‌های چهل سال اخیر کشورمان خاتمه دهند و دست و پای قوای خارجی را از کشور بیرون کنند.

محمد اسماعیل خان همچنین در قسمت دیگری از صحبت‌های خود خطاب به آمریکایی‌ها گفت: “افغانستان جای شما نیست و چنانچه که 15 سال قبل گفتم شما در اینجا نخواهید ماند، حالا هم می‌گویم که آمریکایی‌ها در افغانستان نخواهند ماند.”

وی خاطرنشان کرد که آمریکایی ها باید بدانند افغانستان کشوری با کوه‌های برافراشته و دره‌های پر پیچ و خم است و این جغرافیا نمی‌تواند برایشان محل خوبی باشد؛ آمریکایی‌ها باید بدانند که ارسال 50 یا 60 فروند جت جنگی هم نمی‌تواند آنان را نجات دهد و ترامپ هم بداند کشتار 10 میلیون افغان هم نمی‌تواند به موفقیت آمریکا منجر شود.

این گفته‌ها در روز نسخت هفته شهید، در حضور بلندپایه ترین اراکین دولتی هرات از جمله والی و شخصیت‌های متنفذ این ولایت به زبان آمد.

هجدهم سنبله، مصادف با سالروز شهادت قهرمان ملی کشور، فرمانده دلیر، احمدشاه مسعود است.

هرات از ولایت‌هایی است که این روز را با جلال فراوانی گرامی داشت می‌کند.

 

خلاصه صحبت‌های امیر محمد اسماعیل خان را در پلیر زیر می‌توانید بشنوید:

 

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.