افزایش صادرات گیاهان طبی هرات به خارج از کشور
افزایش صادرات گیاهان طبی هرات به خارج از کشور

اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات از افزایش صادرات گیاهان طبی این ولایت خبر می‌دهد.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات از افزایش صادرات گیاهان طبی این ولایت خبر می‌دهد.

نباتات طبی صادر شده شامل، زیره سیاه و سفید، تخم لنگاش، شیرین‌بویه، کُنجد، خاکشیر، هلیله، تخم ریحان و غیره گیاهان طبی می‌باشند.

به گزارش سایت خبری وطن۲۴، اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات در اعلام کرده: در سال ۱۳۹۸ نزدیک به ۲۰ هزار تُن نباتات طبی که ارزش آن بیشتر از ۲۱ میلیون دالر آمریکایی می‌باشد به خارج از افغانستان صادر شده است.

بر بنیاد اعلامیه اداره تجارت هرات، این رقم در سال ۹۹ به مقداری ۳۶ هزار تُن که معادل ۴۰ ملیون دالر امریکایی می‌شود افزایش یافته است.

این آمار یعنی در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال قبلی صادرات گیاهان دارویی در هرات تا نزدیک به دو برابر افزایش را به دنبال داشته است.

مسئولان این ادراه هم از تفاوت ۱۶ هزار تُنی صادرات گیاهان دارویی در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ خبر می‌دهند و آنرا رشد چشم گیری در روند افزایش صادرات این نباتات در ولایت هرات قلمداد می‌کنند.

طبق گفته‌ی اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات این اقلام دارویی بیشتر به کشورهای اروپایی، عربی، ترکیه و هندوستان صادر شده است.

با این حال، اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات چندی قبل هم از افزایش صادرات اقلام و میوه‌جات خُشک افغانستان در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ خبر داده بود.

 

 

 

 

 

  • نویسنده : عبدالله اخلاقی
  • منبع خبر : سایت خبری وطن24