اسلام از افراطیت حمایت نمی‌کند/مردم هوشیار باشند در کام بازیگران استخباراتی غرق نشوند

علمای دین و مسئولان محلی در غرب افغانستان حمله روز گذشته به نمازگزاران در ولایت قندوز را محکوم کرده و می‌گویند که انگیزه اصلی اینگونه حملات، ایجاد تنش و نفاق در بین مردم افغانستان است.

مولوی اسلام‌جار، رئیس شورای علمای هرات به خبرگزاری وطن24 گفت: “هدف و انگیزه اصلی حمله کنندگان به نمازگزاران هرچه باشد ریختن آب در آسیاب استعمار است.”

به گفته آقای اسلام‌جار دشنمان مردم افغانستان می‌خواهند از این طریق جنگ‌های فرقه‌ی و عداوت‌های بین افغانی را در کشور افزایش دهد و ملت یک‌پارچه مسلمان افغانستان را به جان هم اندازند.

رئیس شورای علمای هرات افزود که “روی صحبت من با کسانی است که این اعمال را از دیدگاه اهل سنت انجام می‌دهند، واضح عرض می‌کنم از دیدگاه اهل سنت و خصوصا فقه حنفی حمله به غیرنظامیان که اطفال، پیرمردان، افراد بی‌گناه و… در آن کشته می‌شوند ولو کفار هم باشند حرام است، مطلقا حرام است بدون هیچ تردیدی.”

آقای اسلام‌جار تاکید کرد “در حدیثی در سنن ابی‌داوود آمده که پیامبر وقتی دید که یک زن کشته شده فرمودند کشتن زن‌ها حتی در جنگ‌ها روا نمی‌باشد چه برسد به وضعیت امروز که ده‌ها مسلمان در حین ادای نماز کشته می‌شوند؛ مطلقا حرام است.”

او می‌افزاید که ملت مسلمان افغانستان هوشیار باشند که در کام بازی‌های کلان استخباراتی در سطح کشور و منطقه‌ قرار نگیرند و تسلیم افراطیت نشوند.

به بیان وی هیچ‌گاه افراطیت و قتل انسان‌های بی‌گناه، از هر قوم و تباری مورد تائید نیست و پیامبر (ٌص) هم در روایت‌های بی‌شماری این‌گونه اعمال را تقبیح کرده است.

از سوی هم، مولوی صادق فراهی، رئیس اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی در فراه می‌گوید که حرف تمام مسئولان امارت اسلامی واحد است.

او ضمن محکومیت این حمله گفت که در مورد حمله دیروز هر دستوری از جانب مسئولان مرکزی گرفته شود با جدیت تمام نیروهای امارت اسلامی آنرا انجام خواهند داد.

همچنین شماری زیادی از مسئولان محلی و چهره‌های سرشناس غرب افغانستان با محکومیت حمله داعش به ولایت قندوز، مردم افغانستان را به وحدت و هم‌دیگر پذیری سفارش کردند.

در حمله روز گذشته به مسجد سیدآباد ولایت قندوز به روایت شاهدان عینی دست کم 100 تن جان باخته و 200 تن دیگر زخم برداشتند.

پیکر شهدای این حمله امروز در قبرستان دسته‌جمعی در این ولایت به خاک سپرده می‌شود.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.