هشدار حکومت: از رودخانه‌‌ و بندهای آب دوری کنید!

وزارت انرژی و آب امارت اسلامی درباره‌ی احتمال سرازیرشدن سیلاب و ازدیاد سطح آب برخی از رودخانه‌ها در کشور هشدار داده است.

خبرگزاری وطن24 – هرات؛ به گفته‌ی این وزارت، امروز (یک‌شنبه، ۲۳ ثور) و فردا احتمال سرازیرشدن سیلاب ناشی از بارندگی و ذوب برف و همچنین افزایش سطح آب رودخانه‌های بدخشان، تخار، بغلان، پنجشیر، غوربند (پروان)، کابل، لوگر، میدان وردک، کنر و لغمان و بعضی سیل‌برهای در این ولایت‌ها متصور است.

این وزارت از اهالی پایین‌دست رودخانه‌ها خواسته است تا آگاهی کامل داشته و از نزدیک‌شدن به رودخانه‌ها هنگام سیلاب یا آب‌خیزی خودداری کنند.

از بین رفتن خانه‌های همجوار با رودخانه‌ها در سیلاب‌های امسال تلفات و خسارات زیادی به مردم وارد کرده است.

هرات در غرب کشور، که چندین سال در خشک سالی شدید به سر می‌برد، بارندگی‌های شدید امسال سبب وسعت ساحات رودخانه‌ها و از بین رفتن شمار زیادی از خانه‌ها شده است.

در ولسوالی کشک رباط سنگی در شمال هرات این چالش بیشتر مشاهده می‌شود.

خیلی از خانه‌ها و زمین‌های زراعتی که به دلیل خشک‌سالی شدید در نزدیکی رودخانه‌ها و کاریزهای آب ساخته شده تقریبا از بین رفته و حاصلات زمین‌های زراعتی نابود شده است.

میر حمزه، ارباب یکی از قریه‌های ولسوالی کشک رباط سنگی هرات است؛ می‌گوید بیش از 20 هزار نفر در روستای شان زندگی می‌کنند که خیلی از خانه‌ها به دلیل شدت سیلاب و افزایش عرض روخانه از بین رفته است.

او می‌گوید بیش از 2 هزار جریب زمین زراعتی نیز در ساحات مختلف به دلیل شدت سیلاب و بارندگی شدید نابود شده است.

این درحالی است که اداره حوادث هرات نیز از تخریب دست‌کم 300 خانه در ساحات مختلف هرات خبر داده و گفته سروی‌های آنان در ولسوالی‌های مختلف ادامه دارد.

حدود 11 تن نیز در مناطق مختلف هرات در اثر سرازیر شدن سیلاب از بین رفته‌اند.

منبع خبرگزاری وطن24
توسط عبدالله اخلاقی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.