آگاهان محیط زیست در هرات: مقابله با تغییرات اقلیمی جدی‌تر شود

آگاهان محیط زیست در هرات سیلاب‌های ویرانگر در ولایت‌های مختلف کشور را ناشی از تغییرات اقلیمی دانسته و می‌گویند افغانستان به عنوان آسیب‌دیده‌ترین کشور از این ناحیه ضررهای زیادی دیده‌اند.

عبدالحمید محمدی، آگاه محیط زیست در هرات در گفتگو با خبرگزاری وطن24 گفت: پدیده تغییرات اقلیمی در سال‌های اخیر هم خشک‌سالی بار آورده و هم باعث نامنظم شدن روند بارندگی‌ها در سطح کشور شده است.

به بیان وی، این روند برای افغانستان که اقتصاد وابسته به زراعت دارد چالش جدی خلق کرده و باعث شده سیلاب‌های ویرانگر و پرتلفات دامن مردم را بگیرند.

این آگاه محیط زیستی ادامه می‌دهد که تنها راه مقابله با پدیده تغییرات اقلیمی حمایت‌های بین‌المللی از افغانستان و گسترش فضای سبز است.

«گسترش فضای سبز بهترین روش برای مهار نسبی تغییرات اقلیمی و عادی کردن روند اوکوسیستم است؛ تمرکز روی رشد کمربندهای سبز و آگاهی‌دهی از روش‌های جدید زراعتی بهترین ابزارها برای مهار خطرات ناشی از تغییرات اقلیمی می‌تواند باشد.»

او تاکید کرد که نهادهای حکومتی باید برای جلوگیری از بحران محیط زیستی تلاش کنند تا مانع خرابی اوکو سیستم توسط شرکت‌ها، کارخانه‌ها و حتی مردم وارد شوند.

وی علاوه می‌کند با افزایش آگاهی‌های عمومی، مصرف بهینه سوخت و انرژی، افزایش سطح فضای سبز و جلوگیری از تخریب جنگل‌ها، بازیافت مواد و استفاده از انرژی‌های جایگزین سوخت‌های فسیلی مانند باد و خورشید می‌توان این پدیده و اثرات منفی آن بر زندگی مردم را کنترل کرد.

این درحالی است که به دنبال سیلاب شدید در افغانستان، امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه نیز خواستار حمایت‌های جهانی جهت مبارزه با تغییرات اقلیمی شده بود.

 

گفتگوی صوتی:

 

منبع خبرگزاری وطن24
توسط عبدالله اخلاقی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.