آمریکایی‌ها با همه طالبان فراه نمی‌جنگند

این نیروها هر از گاهی به ولایت فراه رفته و برخی حملات برنامه‌ریزی شده را بر ضد عده‌ای از هراس افگنان انجام می‌دهند.

بریالی غفاری، مسئول شبکه نهادهای مدنی فراه در گفتگو با خبرگزاری وطن24 گفت: آمریکایی‌ها گاهی اوقات به این ولایت می‌آیند و حملاتی مشخص شده را به ضد حلقه‌ای خاص از گروه‌های مخالف مسلح دولت اجرا می‌کنند.

او صحبت خود را بازتر کرد و بیان داشت که هراس افگنانی که هدف آمریکا هستند با حضور خارجی‌ها در افغانستان مخالف می‌باشند و ایدئولوژی ضد آمریکایی دارند.

مسئول شبکه نهادهای مدنی فراه همچنین گفت: همیشه حضور نیروهای آمریکایی در این ولایت موقت بوده و زمانی که به “دشمنان” خود آسیب جدی وارد کردند، از فراه می‌روند.

آقای غفاری اشاره کرد که برای افغان‌ها تمام هراس افکنان یکی بوده و دشمن آنان هستند اما این برای آمریکایی‌ها مهم نیست و فقط به دهشت افکنانی کار دارند که از جانب آنان احساس خطر می‌کنند.

او طالبان را چند دسته عنوان کرده و یادآور شد بخشی از این گروه مخالف آمریکا بوده و بخشی هم دشمنی خاصی با این کشور ندارند.

نمایندگان فراه در سنای کشور هم در این میان، اهداف آمریکایی‌ها در فراه را نا معلوم می‌دانند.

گل احمد اعظمی، عضو مجلس بزرگان می‌گوید: حضور نیروهای آمریکایی در ولایت فراه دائمی نیست و مشخص هم نمی‌باشد به دنبال چه چیزی هستند.

وی گفت: “واقعا در مورد کارهای آمریکایی‌ها در فراه چیزی نمی‌دانم و به خودشان معلوم است چه می‌کنند.”

این نماینده فراه در سنا یادآور شد که تنها قربانی نبردها در فراه مردم این ولایت و قوای مسلح موجود در آن هستند که همه روزه اخبار دردناک از سرنوشت آنان به گوش می‌رسد.

آقای اعظمی به نقل از مقام‌های امنیتی فراه گفت در جنگ‌های یک سال گذشته در این ولایت نزدیک به 1 هزار نیروی امنیتی کشته و یا زخمی شدند و این آمار چیزی از وخامت اوضاع را نشان می‌دهد.

در چند ماه گذشته، جنگنده‌های هوایی زیر نام حمایت قاطع در ولایت فراه حملاتی متعدد داشتند که در آن شمار زیادی از طالبان به شمول سرکرده‌های نامی این گروه کشته شدند.

این حملات در ولسوالی های شرقی فراه از جمله گلستان، پرچمن و… به چشم نخورده است.

خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.