آفت کشتزارهای گندم در برخی مناطق هرات کشاورزان را متضرر کرده است

کشاورزان هرات می‌گویند محصولات گندم در برخی مناطق و ولسوالی‌های این ولایت دچار آفت شده و از حاصل قوی بازمانده است.

به‌گفته آنان، به رغم بارندگی شدید در زمستان سال گذشته و افزایش آب، کشتزار گندم در برخی از مناطق این ولایت از جمله زمین‌های زراعتی ولسوالی انجیل دچار آفت شده و محصولی پایین داده است.

فرزاد، یکی از کشاورزان در ولسوالی انجیل هرات در گفتگو با خبرگزاری وطن24 گفت: «تخم مقاوم امسال در زمین‌های ما محصول درستی نداد، تمام زمین‌ها دچار آفت شده و حاصلات بسیار اندکی به دست آمده است.»

به‌گفته او، با وجود که بارندگی‌های مناسب سطح آب را بالا آورده و خشک‌سالی‌های گذشته را از بین برد اما خوشه‌های گندم باروری خود را از دست داده و دچار آفت شدند.

وی اما می‌گوید دیگر کشت‌ها به دلیل افزایش آب و رفع خشک‌سالی حاصل خوب داده و مردم راضی هستند.

فیض محمد، کشاورز دیگر در ولسوالی انجیل هرات نیز می‌گوید امسال محصول گندم شان به دلیل آفت طبیعی حاصل خوبی نداد و خوشه‌های گندم عمدتا خالی است.

وی می‌گوید که میزان رشد بوته گندم بالا است اما باروری نداشته و زمین‌های که قبلا نیم تُن حاصل می‌داد به نصف و حتی کم‌تر از آن کاهش یافته است.

او خواهان حمایت حکومت از دهاقین و نظارت از کشتزارهای آنان در برابر آفت‌های طبیعی است.

با این حال، اداره زراعت هرات اما می‌گوید امسال سالی متفاوت برای کشاورزان هرات بود. «دست‌کم 220 هزار هکتار زمین تحت کشت گندم بود و پیش‌بینی می‌شود دست‌کم 500 هزار متریک تن نیز برداشت شود.»

بشیراحمد احمدی، آمر امور زراعتی ریاست زراعت هرات در گفتگو با خبرگزاری وطن24 گفت: «امسال آفت حاصل گندم را در برخی مناطق کاهش داده و اداره زراعت به دنبال رفع این چالش در سال‌های پیش‌رو است.»

به‌گفته او، ریاست زراعت هرات کاملا آماده همکاری با کشاورزان است و در این راستا طی سال جدید قصد دارد کود کیمیاوی در اختیار آنان که تولید شرکت‌های داخلی است قرار دهد.

وی علاوه کرد که در سال جاری نیز حمایت‌های زیادی در بخش‌های مختلف از دهاقین صورت گرفته و تا حد زیادی از ضرر وارد شدن به آنان جلوگیری شده است.

این درحالی است که شماری دیگر از کشاورزان هرات از بهتر شدن وضعیت کشت و زراعت و محصول گندم راضی هستند و می‌گویند امسال به سال‌های گذشته حاصلات خوبی به دست آورده‌اند.

به‌گفته آنان در صورت ادامه‌دار شدن این وضعیت و حمایت حکومت می‌توانند به خارج از هرات و کشور صادرات گندم داشته باشند.

 

توسط عبدالله اخلاقی
خبرهای مرتبط

نظرات بسته شده است.