یکشنبه, 28 اسد 1397
شناسه خبر:7456
گزارش کمیته مصئونیت خبرنگاران افغانستان؛

نیمه اول سال 2018، خونین‌ترین زمان برای خبرنگاران بود

  • انداز قلم
امنیتی

شش ماه نخست سال ۲۰۱۸ خونین‌ترین زمان برای خبرنگاران و جامعه رسانه‌ای افغانستان بود.

شش ماه نخست سال ۲۰۱۸ خونین‌ترین زمان برای خبرنگاران و جامعه رسانه‌ای افغانستان بود.

به گزارش خبرگزاری وطن24، همایون نظری، مسئول کمیته مصئونیت خبرنگاران در هرات می‌گوید: در این مدت ۸۹ مورد خشونت در برابر خبرنگاران و کارمندان رسانه‌تای ثبت شده که در میان آن ۱۱ مورد قتل خبرنگاران وجود دارد.

آماری که به گفته آقای نظری میزان و شدت آن بی سابقه می باشد.

به گفته وی، تمام خبرنگارانی که در این مدت کشته شده‌اند به صورت هدفمند و مستقیم مورد حمله قرار گرفتند.

نظری افزود: ۹ تن از این خبرنگاران در حمله انتحاری در کابل کشته شده که مسؤلیت آنرا گروه داعش به عهده گرفت، یکی از آنها در کندهار و یک تن دیگر در ولایت خوست در حملات هدفمند به قتل رسیده و هیچ گروهی مسؤلیت آنرا بر عهده نگرفت.

بر اساس گفته‌های مسئول این کمیته در زون غرب کشور، در پهلوی چندین مورد قتل خبرنگاران، کمیته ۱۹ مورد توهین و بدرفتاری، ۱۴ مورد لت و کوب،۱۱ مورد زخمی شدن، ۲۸ مورد تهدید، ۵ مورد بازداشت و احضار و ۱ مورد اخراج غیر قانونی از رسانه را ثبت نموده است.

گفتنی است که امار ثبت شده، افزایش ۲۲ درصدی را نسبت به شش ماه اول ۲۰۱۷ نشان می‌دهد، چرا که این نهاد خبرنگاری در شش ماه اول سال گذشته ۷۳ قضیه را ثبت نموده بود.

آقای نظری علاوه کرده که گروه داعش و طالبان مسؤل ۳۷ واقعه می‌باشند که اکثریت موارد آن تهدید و قتل بوده؛ افراد متعلق به حکومت و نیروهای امنیتی در رده دوم قرار گرفته که مسئول ۳۶ مورد تهدید و خشونت می‌باشند؛ افراد ناشناس در رده سوم قرار گرفته و مسول ۱۴ مورد خشونت بوده و مالکان و مدیران رسانه‌ها مسئول دو مورد بدرفتاری علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای می‌باشند.

آقای نظری می‌افزاید: در این شش ماه بیشترین واقعات خشونت یعنی ۲۷ واقعه در زون کابل که شامل ولایت کابل و ولایات شمالی کابل می‌باشد، ۲۰ مورد در زون غرب کشور، ۱۴ مورد در زون جنوب شرق، ۱۱ مورد در زون جنوب، ۶ مورد در زون شمال شرق، ۴ مورد در زون شمال، ۴ مورد در زون شرق و ۳ مورد در زون مرکزی رخ داده است.

حادثه ۳۰ اپریل سال ۲۰۱۸ که در آن ۹ تن از خبرنگاران کشته شدند، نقطه عطف در امنیت و مصونیت خبرنگاران در ۱۷ سال گذشته بشمار می‌اید.

این حادثه به خاطر اینکه ۹ تن از خبرنگاران در یک حمله کشته شدند و شیوه‌ای که این حمله انجام یافت، نگرانی‌ها را از نظر مصونیت و امنیت خبرنگاران به صورت گسترده افزایش بخشید.

همچنین این حمله پوشش وقایع تروریستی را برای خبرنگاران به دلیل احتمال تکرار چنین حملات مشکل ساخت.

گفتنی است که افزایش خشونت علیه خبرنگاران و رسانه‌ها باعث گسترش خودسانسوری میان خبرنگاران و رسانه ها در قسمت نشر جنایات گروه های تروریستی شده است.

این امر خصوصاً در ولایت‌هایی که نفوذ و فعالیت گروه‌های "تروریستی" بیشتر به چشم می‌خورد، مشهود است.

ولایت‌هایی چون هلمند، کندهار، غزنی و ننگرهار از جمله ولایاتی هستند که میزان گسترده خودسانسوری در آن به مشاهده می‌رسد.

بر اساس تحلیل کمیته مصئونیت خبرنگاران، دلیل اساسی افزایش تهدید و خشونت علیه خبرنگاران عبارتند از:

  • افزایش نا امنی و بی ثباتی در کشور
  • تداوم فرهنگ معافیت مجازات عاملان خشونت علیه خبرنگاران
  • افزایش اهمیت تبلیغات در جنگ فعلی که رسانه‌ها را در محراق توجه گروه‌های تروریستی قرار داده است
  • مخالفت ایدیولوژیک و سیاسی گروه‌های تروریستی با رسانه‌ها و خبرنگاران به دلیل نقش مهم رسانه‌ها در اطلاع رسانی و بلند بردن آگاهی جامعه
  • عدم تطبیق درست قوانینی که مربوط به مصونیت خبرنگاران است

تداوم چالش عدم دسترسی به اطلاعات و ارایه اطلاعات نادرست مشکل بزرگی فرا راه کار خبرنگاری ایجاد کرده است.

فرهنگ و دید فعلی حکومت نسبت به موضوع ارایه اطلاعات نه تنها به چالش‌های خبرنگاران افزوده، بلکه فاصله میان خبرنگاران و حکومت را افزایش داده و خبرنگاران را بر آن داشته است ته به منابع غیر رسمی به خاطر اطلاعات مراجعه نمایند.

این امر زیان بزرگی را متوجه حکومت در زمینه جنگ فعلی وروانی کرده است که یک بخش مهم آن رقابت روی مشروعیت می‌باشد.

چالش‌های متفاوت از قبیل میزان گسترده تهدید، عدم دسترسی به اطلاعات و چالش‌های مالی که متوجه رسانه‌ها است، بقای آزادی رسانه‌ها و آزادی بیان را در کشوری که این دو از جمله عمده‌ترین دستاوردها ی مهم به شمار می‌اید، به میان آورده است.

نیروهای امنیتی باید تمام راه‌های ممکن را در قسمت امنیت خبرنگاران خصوصاً هنگام پوشش واقعات تروریستی جستجو کرده و در همکاری با رسانه‌ها و نهادهای حامی خبرنگاران طرزالعمل عملی و موثر را روی دست بگیرند تا از حملات مرگبار علیه خبرنگاران و رسانه‌ها جلوگیری به عمل آید.

"غفلت درین زمینه نتایج اسفناک به بار خواهد آورد."

آقای نظری، مسئول کمیته مصئونیت خبرنگاران در حوزه غرب کشور می‌گویدت: رسانه‌ها همچنان مسئولیت دارند تا در قسمت مصئونیت کارمندان خود تدابیر جدی را اخذ کنند و در این زمینه پالیسی و پلان‌های موثر روی دست گیرند.

"همچنین رسانه‌ها مکلفند تا تمام وسایل ایمنی را در اختیار خبرنگارانی که به خاطر پوشش وقایع تروریستی و یا جنگی فرستاده می‌شوند قرار دهند؛ این نه تنها مکلفیت اخلاقی رسانه‌ها بوده بلکه مکلفیت قانونی و اداریشان می‌باشد.

آقای نظری افزود: با در نظر داشت افزایش روز افزون تهدید، خبرنگاران هم مکلفیت دارند تا جدیت در قسمت مصئونیت خود به خرج داده و خود را قربانی گزارش ننمایند.

به گفته وی، اخلاق خبرنگاری حکم می‌نماید که هیچ گزارش مهمتر از جان خبرنگار نمی‌باشد، بنابراین خبرنگاران نباید به خاطر دریافت گزارش خود سوژه گزارش شوند.

همایون نظری علاوه کرد: خبرنگارانی که آموزش‌های مصئونی را تا هنوز فرا نگرفته‌اند، می‌توانند در برنامه‌های آموزش کمیته مصونیت که به صورت متداوم برگذار می‌شود، اشتراک کنند.

آقای نظری همچنین خطاب به نهادهای حامی خبرنگاران گفت که آنان باید با هماهنگی بهتر با حکومت و مالکان رسانه‌ها در قسمت اخذ تدابیر مصئونیتی خبرنگاران به صورت متداوم تا اتخاذ این تدابیر کار نمایند.

این نهادها باید به صورت پیوسته در این قسمت دادخواهی نمایند و نهادها باید در قسمت افزایش مهارت‌های ایمنی با خبرنگاران کار نمایند.

وی افزود: با در نظر داشت این که چالش حق دسترسی به اطلاعات به یک معضل مزمن تبدیل شده است، حکومت افغانستان باید با یک رویکرد جدید این مشکل را حل نماید.

تداوم این حالت نه تنها که کار خبرنگاری را با چالش جدی مواجه می‌نماید، بلکه زمینه را برای برتری گروه‌های تروریستی در جنگ اطلاعاتی و روانی مساعد می‌سازد، چیزی که از آن گروه‌های تروریستی نفع زیادی برده‌اند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد