امروز : دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۰

Logo moharram 2

اختصاصی /

با افتتاح پروژه تاپی؛ هرات ستون استوار اقتصاد کشور می‌شود

با افتتاح پروژه تاپی؛ هرات ستون استوار اقتصاد کشور می‌شود
چهارشنبه | ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ - ۱۶:۵۲ |
کد خبر : ۶۰۵۹ |
نوشته ها

قرار است که در روزهای آینده رئیس جمهوری کشور آغاز کار پروژۀ تاپی در هرات را افتتاح کرده و در خاک افغانستان ادامۀ ساخت این پروژه به پیش رود.


چند سال پیش تفاهم‌نامه‌ای بین کشورهای افغانستان، ترکمنستان، پاکستان و هند به امضا رسید که طی آن قرار شد خط پایپ لاین گاز از ترکمنستان وارد افغانستان، پاکستان و سر انجام به هند برسد.
این پروژه که قرار است گاز از طرق افغانستان به پاکستان و هند برساند، بزرگ‌ترین طرح اقتصادی منطقه‌ای لقب گرفته و سهم افغانستان در سه دورۀ زمانی 10 ساله به 3 میلیارد مکعب گاز مایع می‌رسد.
بحث بر سر آغاز به کار این پروژه از سال 2002 میلادی وجود داشت که سر انجام قرار است در روزهای آینده کار این طرح اقتصادی به هرات برسد.
پس از اجرای کار در خاک ترکمنستان قرار است هرات اولین ولایتی از افغانستان باشد که کار ساخت پایپ لاین گاز (لولۀ گاز) در آن ساخته شود.
هرات که همواره به عنوان قطب اقتصادی افغانستان سهم بارزی در معادلات اقتصادی کشور داشته و هم‌مرز با دو کشور همسایه است، نخستین ولایتی می‌باشد که میزبان پروژۀ تاپی است.
با آغاز ساخت لولۀ گاز در غرب کشور هرات کلان شهر افغانستان وارد فاز جدیدی از معادلات اقتصادی می‌شود.
در بخش‌های مختلف این طرح نیرو استخدام شده و از دیگر ولایات کشور هم به هدف سروی، طرح و دیزاین، مطالعات محیط زیستی و اجتماعی، مین‌روبی، ارزیابی جزئیات مسیر و استملاک زمین‌های مسیر عبور خط لوله گاز وارد این ولایت می‌شوند.
به دنبال پایان کار ساخت پایپ‌لاین در هرات، همچنان نیروی کار از این ولایت به دیگر بخش‌های کشور جهت تکمیل شدن آن فرستاده می‌شوند و مردم هرات اولین کسانی در افغانستان هستند که از گاز این طرح اقتصادی استفاده می‌کنند.
تامین امنیت در شرایط فعلی افغانستان مهم‌ترین بحث پروژۀ تاپی بوده و هرات بستر مناسب امنیتی برای آغاز این طرح اقتصادی است. با آنکه قرار است در قسمت تامین امنیت این پروژه نیروهای ویژه در چارچوب وزارت‌های دفاع و داخله آغاز به فعالیت کنند اما هرات به عنوان نخستین ولایتی که پایپ‌لاین از آن عبور می‌کند، ممکن امن‌ترین فضا را در اختیار داشته باشد.
با آغاز به کار این طرح قطب اقتصادی، فرهنگی و گردشگری افغانستان یعنی هرات همچنان ولایت درآمدزا برای مردم و دولت افغانستان خواهد بود.
همه ساله از دانشکده‌های مختلف دانشگاه هرات جوانان زیادی با کسب اسناد فراغت به میدان کار این ولایت وارد شده و به گفتۀ کارشناسان اقتصادی "تاپی" پروژه‌ای است که آمار افراد بی‌کار در این ولایت و غرب کشور را به شکل چشم‌گیری کاهش می‌دهد.
به همین امیدواری مردم هرات که همواره به عنوان حامیان بخش اقتصادی کشور لقب گرفتند خرسندتر از همیشه و با پیشانی باز انتظار آغاز به فعالیت طرحی را دارند که زندگی آیندۀ شان را از هر نظر تامین می‌کند.
تاپی که عنوان بهترین و بزرگترین طرح اقتصادی منطقه را گرفته سهم ارزنده‌ای برای هرات داشته چون این ولایت در مسائل اقتصادی همچنان ستون استوار افغانستان است.
وارد شدن پایپ‌لاین گاز به هر ولایتی از افغانستان سبب بلند رفتن سطح درآمد و کاهش بیکا‌ری خواهد شد اما برای هراتی که امن‌ترین بستر اقتصادی کشور را دارد این طرح بزرگ بیشتر از هر گوشۀ افغانستان مفید واقع می‌شود.
قرار است در روزهای آینده محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کشور به هدف آغاز کار طرح اقتصادی تاپی و افتتاح پروژه‌های خط آهن این ولایت به هرات سفر کند.
مردم هرات از یک سو انتظار افتتاح سه طرح اقتصادی مفید را دارند و از طرفی آمادۀ همکاری با دولت به هدف اجرای بزرگترین پروژه‌های اقتصادی منطقه می‌باشند.

نوشته شده در: خبرگزاری وطن24

telegram

3

D Do new

6